Rynek

Patrząc na omawiany sektor rynku z dalszej perspektywy, można łatwo dostrzec,że oferta firm w zakresie komputerów przemysłowych jest bardzo duża i bogata, jeśli chodzi o asortyment. Firm zajmujących się komputerami przemysłowymi nie ma wprawdzie tak dużo ilościowo, jednak te, które działają, zapewniają zwykle wysoką jakość obsługi klienta, pełne wsparcie techniczne i są dobrze przygotowane do prowadzenia sprzedaży.

W tego typu firmach nakład pracy potrzebnej do zbudowania pozycji rynkowej koniecznej dla tych produktów jest znacznie większy niż winnych przypadkach, stąd zmiany na liście dostawców w porównaniu z pierwszą edycją raportu sprzed czterech lat są minimalne.

Podobnie,jak w wielu innych sektorach elektroniki i automatyki, również w przypadku komputerów przemysłowych większość produktów, w tym praktycznie wszystkie popularne, są produkowane na Dalekim Wschodzie przez firmy takie jak Advantech czy SBS. Marki te oferowane są w Polsce od wielu lat i zyskały już sobie wielu zwolenników.

Są one chętnie wybierane przez klientów poszukujących ekonomicznych cenowo produktów o dobrej jakości. Oprócz wyrobów z Dalekiego Wschodu dostępne są także komputery firm niemieckich (na przykład Kontron lub Beckhoff) i amerykańskich (Allen Bradley). W porównywalnych konfiguracjach są one nieco droższe i są oferowane jako produkty markowe z wyższej półki.

Oczywiście to, że komputer oferuje firma niemiecka lub amerykańska, nie oznacza automatycznie, że został wyprodukowany w tym kraju.Globalizacja w nieubłagany sposób zmusza bowiem wszystkie firmy elektroniczne i automatyczne działające w większej skali i o ogólnym profilu do przenoszenia produkcji w rejony, gdzie koszty pracy są niższe.

Michał Sadowski
Advantech Poland
Sp. z o.o.

Komputery panelowe wyróżniają się spośród innych komputerów kompaktową budową i integracją wszystkich elementów systemu, takich jak jednostka główna, wyświetlacz, a także układy interfejsów w jednej, zwartej obudowie, która najczęściej przypomina obudowę płaskiego monitora TFT. Pierwsze komputery panelowe zostały skonstruowane do pracy w warunkach przemysłowych.

Jednak takie ich cechy, jak małe wymiary, zwarta budowa, zintegrowany wyświetlacz oraz ekran dotykowy, mały pobór mocy oraz duża liczba interfejsów, jak też niezawodność znacznie przewyższająca typowe rozwiązania komputerów typu desktop lub notebook, spowodowały, że komputery panelowe szybko opuściły fabryki. Obecnie wachlarz aplikacji, w których znajdują zastosowanie, jest bardzo szeroki.

Obok sterowania i wizualizacji w aplikacjach przemysłowych, komputery panelowe są stosowane w kioskach informacyjnych, stanowiskach przyjęcia klientów, aplikacjach POS, systemach nawigacji w pojazdach, a także aplikacjach medycznych. W ostatnich latach można zauważyć bardzo wyraźny trend konstruowania komputerów panelowych pozbawionych jakichkolwiek elementów ruchomych, takich jak dyski twarde, wentylatory itp.

Stosuje się w nich coraz częściej chłodzenie pasywnie oraz procesory energooszczędne (Pentium Mobile, VIA, Geode, StrongARM), a zamiast dysków twardych coraz częściej używane są dyski Flash. Pozwala to, w połączeniu z wykorzystaniem systemów operacyjnych Windows CE lub Linux, na produkcję jednostek o bardzo dobrym współczynniku jakości do ceny.

Na rynku krajowym komputery panelowe znajdują rosnące uznanie i są coraz częściej wybierane przez inżynierów aplikacyjnych. Najbardziej znaczącym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie tego typu komputerami są prawdopodobnie ich malejące ceny, które, dzięki obniżce kosztów zakupu ekranów TFT, zmniejszyły się w ciągu ostatnich 3-4 lat nawet dwukrotnie.

Paweł Łoś
Regional Manager Poznań
B&R Automatyka
Przemysłowa Sp. z o.o.

Jakie trendy dominują na rynku komputerów przemysłowych?

Obecnie kładzie się duży nacisk na budowę całych systemów automatyki bazujących na komputerach przemysłowych. Trend ten będzie podlegał dalszemu umacnianiu się wraz z tym, jak klienci będą stawiali na współpracę z dużymi producentami o zasięgu międzynarodowym.

W centrum zainteresowania klientów znajdują się dostawcy oferujący kompleksowe rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy – od zacisków po systemy zarządzające przedsiębiorstwem. Z uwagi na coraz większe znaczenie kwestii redukcji kosztów obsługi i utrzymania, na rynku rośnie zapotrzebowanie na systemy bez wentylatora. Obok znaczącej oszczędności na kosztach serwisu, cechują się one również znacznie większą wydajnością.

Jakie typy standardów używanych w komputerach przemysłowych są obecnie najpopularniejsze?

Najpopularniejszym obecnie standardem są gniazda PCI dla kart rozszerzeń. W przypadku wyświetlaczy należy wymienić DVI, aczkolwiek standard ten posiada pewne ograniczenia w zastosowaniach przemysłowych. Nie umożliwia on na przykład przesyłania danych z ekranu dotykowego czy też przycisków funkcyjnych.

Na co klienci kupujący komputery przemysłowe zwracają największą uwagę?

Podczas wyboru komputera przemysłowego klienci zwracają bardzo dużą uwagę na dopasowanie jego wydajności do aplikacji. Nie chcą ponosić bowiem dodatkowych kosztów rozwiązania, które byłoby zbyt rozbudowane dla danego zastosowania. Coraz większą uwagę przywiązują oni również do zagadnień związanych ze stałą dostępnością i kompatybilnością kolejnych generacji produktów.

Wymogi te z pewnością spełniają najlepiej dostawcy, którzy mają własny dział rozwoju i odpowiednie know-how. Najważniejszymi dla klienta zaletami takiej współpracy jest możliwość śledzenia wszystkich wersji produktu oraz wieloletnia dostępność. Ponadto jedynie własny dział rozwoju gwarantuje dostarczanie przez producenta rozwiązań spełniających ostre wymagania aplikacji przemysłowych.

 

Największą popularnością na naszym rynku cieszą się systemy bazujące na otwartych standardach, takich jak PICMG, czyli takie, w których wykorzystywane są ulepszone pecetowe płyty główne lub karty wkładane do aktywnej lub pasywnej płyty bazowej. Standard techniczny takich komponentów jest dobrze określony przez stowarzyszenie PICMG i przestrzegany przez praktycznie wszystkich producentów, co pozwala na dużą uniwersalność i korzystanie z podzespołów różnych producentów w jednym urządzeniu. Można więc zaryzykować twierdzenie, że jest on przemysłowym rozwinięciem idei otwartej architektury peceta. Idea otwartości w zdecydowany sposób przyczynia się w tym przypadku do spadku cen i dużej dostępności produktów.

Inną popularną na naszym rynku grupą produktów, jaką omawiamy w raporcie, są komputery przenośne. Wykorzystuje się je zwykle do celów diagnostycznych, testowych, uruchomieniowych, a także w wojsku. Dolny segment rynku znakomicie sprawdza się w takich urządzeniach, jak automaty do gier, terminale lub automaty sprzedające. Z racji narażeń,jakie na nie mogą działać, różnych miejsc instalacji, niefachowej obsługi lub też zagrożenia wandalizmem, producenci tych urządzeń sięgają po sprzęt profesjonalny, tworząc tym samym sporą pulę klientów dla wymienionych w raporcie dostawców.

Automatyka łakomym kąskiem

Szybki rozwój gospodarki w ostatniej dekadzie w połączeniu z jej wcześniejszym zacofaniem technologicznym wynikającym z wieloletniej polityk i gospodarki planowej powoduje, że zapotrzebowanie na produkty i systemy automatyki przemysłowej jest duże. Inwestycje w automatykę są postrzegane przez wiele firm produkcyjnych jako jedna z najważniejszych metod walki konkurencyjnej na rynku i czynników sprzyjających rozwojowi przedsiębiorstwa.

Firmy nie szczędzą pieniędzy na modernizacje swoich linii produkcyjnych, co powoduje, że rynek automatyki przemysłowej w Polsce charakteryzuje się całkiem niezłą kondycją. Dobry klimat na rynku stara się wykorzystać wiele firm, które uzupełniają swoje oferty o produkty związane z automatyką, przemysłem lub utrzymaniem ruchu.Takie działania są szczególne zauważalne wśród firm elektronicznych,dla których rozszerzenie zainteresowań o automatykę jest nie tylko naturalne, ale i nietrudne.

W tym świetle rozszerzenie oferty o komputery przemysłowe firmy iEi, na jakie zdecydowała się niedawno gliwicka firma JM Elektronik, nie jest zaskoczeniem. Innymi produktami z zakresu automatyki zajmuje się już od pewnego czasu szereg innych firm elektronicznych, takich jak Microdis, Soyter, Eltron, a cały szereg pozostałych uważnie obserwuje ich działalność, małymi krokami dokonując zmian w swoich ofertach.Aktywność firm elektronicznych w automatyce, zwłaszcza w sektorze podzespołów, będzie z pewnością z czasem rosła.

Ankiety, tabele

Zestawienie tabelaryczne ofert dostawców komputerów przemysłowych zostało pokazane w dwuczęściowej tabeli 1. Została ona podzielona na pięć grup tematycznych i jest dość obszerna, co jest m.in. pochodną opisywanego tematu, który osoby mniej zorientowane zaskakuje bogactwem rozwiązań oraz liczbą szczegółów.

Część pierwsza zawiera dane na temat klasycznych komputerów przemysłowych opartych o płytę bazową, w której następnie montowane są karty procesorowe i interfejsowe. Część druga zawiera dane dotyczące komputerów panelowch, a kolejna sekcja komputerów przenośnych. Dwie ostatnie grupy zawierają dane o komputerach miniaturowych przeznaczonych dla zastosowań embedded oraz systemów Compact PCI/VME.

Robert Magdziak

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również