Aparatura na szynę DIN

Nieodłączoną cechą wielu aplikacji przemysłowych jest szafa sterownicza wyposażona w szynę DIN. Poszczególne komponenty montowane są z wykorzystaniem szyny, co pozwala zaoszczędzić miejsce oraz zapewnić bezpieczne, pewne i estetyczne rozmieszczenie elementów systemu, jak również szybkie wykonanie połączeń między nimi. W takim wykonaniu dostępna jest też aparatura pomiarowa.

Szyna DIN jest w zasadzie odpowiednio uformowanym paskiem metalu, który stanowi główny element standardu używanego powszechnie na całym świecie podczas montażu urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych w szafach sterowniczych. Szyna pozwala na bezpieczny montaż całej gamy różnych elementów wykorzystywanych w rozwiązaniach przemysłowych, np. w systemach zarządzania produkcją. Tak naprawdę do szyny DIN przymocowany może jednak zostać każdy układ, pod warunkiem, że umieszczony zostanie w obudowie przystosowanej do takiego montażu.

przystosowanej do takiego montażu. Do montażu na szynę DIN dostępne są mierniki temperatury, regulatory, rejestratory, liczniki energii i podobne. Wiele osób ceni je za prostotę i łatwość kontroli stanu. Są to często zaawansowane konstrukcje, które bazują na mikrokontrolerach, pozwalają na konfigurowanie prezentowanej informacji, ustawienie alarmów.

W takim wykonaniu są wytwarzane także regulatory i rejestratory niezbędne do kontroli procesów ciągłych i pracy różnych systemów, gdzie konieczna jest regulacja i sterowanie urządzeniami.

Najważniejsze cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu sprzętu pomiarowego
 
Zestawienie najważniejszych z punktu widzenia klientów kupujących aparaturę cech ofert handlowych zaskakująco nie rozpoczyna cena, tylko parametry techniczne. Na trzecim miejscu uplasowała się jakość i niezawodność, ale widać wyraźnie, że słupki na wykresie odpowiadające tym kryteriom wyraźnie wybijają się nad całą resztę. Mniejsze znaczenie ceny wynika zapewne z tego, że większość tego typu aparatury kupowanej do celów profesjonalnych zakłada eksploatację przez długi czas. Przy takich założeniach cena spada na drugi plan, a do głosu dochodzą czynniki powiązane z jakością i pewnością działania.

Zalety szyny DIN

Największą siłą systemu montażowego opartego na szynie DIN jest wysoki poziom standaryzacji. Rozwiązanie to było projektowane oraz rozwijane z myślą o całkowitej kompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Decydując się na skorzystanie z tej technologii, zarówno projektant układu jak i jego instalator mogą mieć praktycznie stuprocentową pewność, że poszczególne elementy systemu montażowego będą ze sobą kompatybilne, bez względu na nazwę ich producenta. Dzięki temu z ogromną łatwością korzystać można z komponentów oferowanych przez różnych wytwórców, integrując je wszystkie w jeden system.

Nazwy oraz określenia stosowane w opisie systemu montażowego opartego na szynie DIN mogą różnić się w zależności od kraju, nie wpływa to jednak na faktyczne cechy oraz kompatybilność produktu. Przykładowo, rodzaj szyny o szerokości 35 mm w Europie określany jest zazwyczaj jako Top Hat lub TH35, zaś w Stanach Zjednoczonych jako TS35.

Najważniejsze techniczne cechy aparatury
 
Zestawienie na wykresie przekonuje, że kupujący profesjonalną aparaturę pomiarową oczekują, by mieć jeden miernik do wszystkiego który po dokonaniu pomiarów można będzie podłączyć do peceta. Podobne znaczenie ma automatyka pomiarów i obróbki wyników, pozwalająca operatorowi dokonać badań za pomocą naciśnięcia pojedynczego klawisza, który wywołuje wykonanie całe procedury i zapisanie wyników pamięci. Taka wygoda jest dzisiaj bardzo pożądana. Wysoka rozdzielczość i dokładność pomiarów to z kolei podstawowe wymaganie, jakie można mieć w zakresie metrologicznym i wydaje się ono być oczekiwaniem, jakie stawia się w stosunku do wszystkich przyrządów.

Rodzaje szyny DIN

Większość dostępnych w sprzedaży szyn DIN należy do jednej z czterech głównych kategorii, określanych przede wszystkim przez kształt przekroju poprzecznego szyny. Podczas projektowania systemu oraz doboru komponentów bardzo ważne jest zatem upewnienie się, że wszystkie obudowy kompatybilne są z wybranym kształtem oraz rozmiarem szyny. Dostępne są również specjalne akcesoria (adaptery) pozwalające na montaż obudowy do szyny innego rodzaju. Niektóre z typów szyny DIN opisane zostały w europejskich (EN) lub międzynarodowych normach (IEC).

Najważniejsze czynniki pozytywne dla rynku aparatury
 
Sprzedaż aparatury pomiarowej wspiera wiele procesów w gospodarce i powyższy wykres należy traktować jako próbę oceny które z nich mają słabsze, a które silniejsze oddziaływanie. Wykres przekonuje, że duża liczba inwestycji oraz ogólna presja na jakość i zapewnienie bezpieczeństwa wybijają się ponad całą resztę. W tym kontekście kolejna pozycja związana z zaawansowaniem technicznym mierników i ich potencjałem technicznym też jest naturalna i świadczy o dojrzałości rynku.

Szyna jako element uziemienia

Używając specjalnego typu komponentu, możliwe jest wykorzystanie szyny jako elementu uziemienia ochronnego. Blok uziemiający posiada metalowy fragment dociskany do szyny, szyna połączona jest z obudową szafy, zaś szafa z punktem uziemienia. Pozwala to w prosty sposób rozwiązać problem uziemienia ochronnego wszystkich komponentów, obniżając koszt oraz wielkość instalacji. Należy jedynie zwrócić uwagę na właściwości elektryczne szyny, które zależą od materiału jej wykonania. Najlepszymi osiągami charakteryzować się będą szyny wykonane z miedzi.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Zobacz również