Obwody drukowane

Płytki drukowane potrzebne są praktycznie do każdego urządzenia elektronicznego, dla firm EMS, producentów oświetlenia, wytwórców urządzeń przemysłowych czy start-upów zajmujących się IoT. Z uwagi na tę powszechność zastosowań rynek obwodów rośnie wraz z całą branżą elektroniczną. Wspólnym celem dla tych przedsiębiorstw staje się zapewnienie sobie dobrych i niedrogich płytek, obojętnie, czy krajowej produkcji, czy importowanych. Największe wyzwanie to zapewnienie wysokiej jakości i powtarzalności przy krótkich terminach dostaw.

Aktualnie nastroje na rynku są kiepskie. Wpływ wojny z jednej strony zamknął rynek rosyjski i białoruski, gdzie wiele firm miało kontrahentów, ale też z drugiej strony odpadł rynek ukraiński. Duży wzrost kosztów produkcji rujnuje krajowych producentów. W dużej mierze chodzi o koszt energii, materiałów, wiele podwyżek inflacyjnych oraz także rosnące koszty pracy. Ta gorsza sytuacja zderza się z ogólnym spadkiem produkcji przemysłowej w kraju i spowolnieniem na rynku elektroniki. Dodatkowo cały czas sytuacja w skali świata nie jest stabilna, a ceny walut wahają się dość znacznie, utrudniając planowanie zakupów materiałów.

Najważniejsze dla klientów cechy oferty brane pod uwagę przy wyborze firmy PCB
 
Dzisiaj w obwodach drukowanych liczą się: termin wykonania i dostawy, niska cena oraz jakość i niezawodność. Wywindowanie kryterium terminu dostawy na sam szczyt to zapewne pokłosie problemów logistyczno-zaopatrzeniowych ostatnich dwóch lat, niska cena zawsze jest istotna bez względu na sektor rynku, a jakość i niezawodność mogą być postrzegane jako klucz do całego polskiego rynku. Cały czas na rynku mamy niepewność widoczną jako pogorszenie warunków i w takich okolicznościach planowanie działań produkcyjnych jest trudniejsze, serie produkcyjne są mniejsze i w efekcie wiele firm kupuje płytki na bieżąco, a nie na zapas i znaczenie terminu wykonania się uwypukla. Uwagę przyciąga też to, że bardzo wysoką pozycję ma dostępność kompleksowej usługi EMS u danej firmy oraz to, że z dostawcami płytek klienci wiążą się współpracą na długi czas.

Płytki importowane – temat zawsze na czasie

Płytki importowane z Chin okazały się ważne w skali całego świata, bo tamtejsi producenci postawili na dużą skalę działania, zainwestowali znaczne sumy w maszyny i automatyzację i na początku mieli znacznie mniejsze koszty działalności. Ich przewagą był też dostęp do dużej liczby kooperantów, w tym dostawców laminatów oraz korzystna polityka władz chińskich, które wspierały eksport, m.in. przez dotowanie transportu. W ciągu dekady pozwoliło to na zapewnienie dostępu do zaawansowanych technologii w PCB, których w Polsce nie było i nierzadko nie ma do dzisiaj (płytki wielowarstwowe, HDI). W tym aspekcie obwody importowane były i są dla rynku cenne i pożyteczne. Z czasem okazało się, że tamtejsi producenci konkurują z resztą świata także w prostych wersjach dwustronnych, mamy nierównowagę celną związaną z opłatami importowymi za laminat i gotowe płytki i ta konkurencja stała się w biznesie poważnym wyzwaniem. Płytki chińskie są dostarczane na nasz rynek wieloma kanałami. Część firm zamawia je bezpośrednio w tamtejszych fabrykach. Na początku szwankowała nieco komunikacja związana z przygotowaniem produkcji, była niepewność związana z tym, czy tamtejszy producent będzie sygnalizować ewentualne problemy projektowe lub naruszenie reguł. Ale to już przeszłość. Dzisiaj wsparcie techniczne jest normalną częścią tych producentów, dostępne są narzędzia do wstępnej automatycznej analizy projektu, a także wizualizery plików gerber i podobne udogodnienia. Dzięki temu, że fabryki w dużej części pracują na 3 zmiany i także w dni wolne, negatywne oddziaływanie dłuższego czasu transportu też zostało ograniczone.

Odpływ klientów do dostawców dalekowschodnich trwa od lat i na przestrzeni minimum dwóch dekad widać tylko kilka wydarzeń, które ten proces nieco spowolniły, czyli pandemia, wojna w Ukrainie i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Wydarzenia te dla wielu firm okazały się istotnym czynnikiem działania w biznesie na minimalizację ryzyka. Poprawiło to nieco pozycję firm krajowych oraz otworzyło rynek na dostawców zagranicznych z innych krajów niż Chiny, np. z Korei Południowej. Ale zainteresowanie produkcją na rynku lokalnym niestety jest ograniczane przez wydłużające się terminy dostaw. Ponieważ potencjał produkcyjny nie jest duży, kolejne zlecenia przekładają się na dodatkowy czas oczekiwania. Nic więc dziwnego, że w ankietach redakcyjnych pojawiły się komentarze, że firmy lokalne posiłkują się producentami z Chin, aby sprostać wymaganiom klientów. W ramach poprawy dywersyfikacji biznesu firmy importujące płytki drukowane, takie jak np. NCAB, też znacząco rozszerzyły portfolio swoich partnerów, w tym także dzięki kupowaniu niszowych firm z Europy Zachodniej.

Marzena Laren

dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Softcom

  • Jaka jest rola jakości w obwodach drukowanych?

Jako dostawca PCB, elementów i producent EMS doskonale wiemy, że jakość obwodów jest jednym z kluczowych czynników funkcjonowania urządzenia. Poprawność PCB gwarantuje bezpieczeństwo i zapobiega powstawaniu strat w elementach. Szczególnie zauważalne jest to przy projektach o bardzo wysokim stopniu skomplikowania i upakowania, na których montowane są niejednokrotnie bardzo kosztowne elementy. Sprawdzony dostawca PCB najwyższej klasy jest bardzo ważnym ogniwem w gwarancji bezpieczeństwa działania urządzenia klienta.

  • Jaka jest rola płytek importowanych z Chin na rynku polskim?

Producenci z Chin nadal są w czołówce producentów obwodów o bardzo wysokim stopniu skomplikowania. Od ponad 20 lat nasi partnerzy z Chin produkują obwody nie tylko klasycznie dwustronne (ze względu na niezmiennie konkurencyjne ceny), ale także płytki wielowarstwowe, często 20- czy 30-warstwowe, z HDI, mikroprzelotkami, przelotkami zagrzebanymi, na nietypowych laminatach, jak również płytki flex czy sztywno-giętkie o mieszanym stosie. Zakres możliwości technologicznych producentów chińskich jest nadal imponujący i pozwala realizować najbardziej wymagające projekty.

  • Jakie znaczenie biznesowe ma kompleksowa usługa tj. płytki razem z komponentami i montażem?

Rozwój technologii oraz możliwości inżynierskich przy wsparciu zaufanego i doświadczonego partnera otwiera przed naszymi klientami bardzo szerokie możliwości skupienia się na rozwoju firmy, projektów i urządzeń. Softcom, jako producent elektroniki EMS, przejmuje od klienta całkowicie logistykę zakupów elementów i najbardziej skomplikowanych obwodów drukowanych. Jako ekspert w swojej dziedzinie realizujemy kompleksowy montaż, w tym układów BGA (z zastosowaniem montażu próżniowego), wspartego kontrolą AOI 3D oraz RTG, aż po montaż w obudowę. Dzięki montażowi EMS nasi klienci zyskują to, co najcenniejsze – czas oraz 100% jakość PCB, elementów i montażu już od prototypu, czyli wartości kluczowe w biznesie.

Relacje z klientami budowane są przez dekady na lata

Zmiany na rynku PCB zachodzą bardzo wolno i krajobraz firm przez lata pozostaje niezmienny. Za ten efekt w dużej mierze odpowiadają klienci kupujący obwody drukowane. Ich przywiązanie do poszczególnych producentów jest bardzo duże i w efekcie migracje od jednego dostawcy do drugiego są relatywnie niewielkie. Jeśli tylko dostawca jest w stanie zachować wysoką i powtarzalną jakość wykonania oraz dobrą obsługę oraz ma kompetencje techniczne, to drobne niedogodności czy różnice w cenie nie są w stanie spowodować odejścia do konkurencji. Przyczyną inercji jest ryzyko związane z koniecznością ustalenia szczegółów w zakresie formatów plików i dokumentacji, szczegółów związanych z panelizacją, obróbką mechaniczną lub też z ograniczeniami procesowymi i technologicznymi.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku PCB
 
W rankingu problemów trapiących rynek obwodów drukowanych w Polsce w ostatnich latach na czołowych pozycjach plasowały się kryteria związane z dużą konkurencją na rynku, w tym ze strony producentów chińskich, wzrost kosztów był na drugim miejscu. Teraz problemy wynikające z inflacji, cen nośników energii i pracy stały się dominujące. Z pewnością firmy krajowe mają teraz wiele problemów i wykres trafnie oddaje sytuację na rynku. Nie ma też już podziału między producentów krajowych a firmy importowe, bo już od dawna importerzy konkurują ze sobą oraz bezpośrednio z producentami, którzy też mają w kraju swoich przedstawicieli. Większe wymagania klientów i znaczenie zaawansowanej technologii po stronie czynników negatywnych należy odczytywać w taki sposób, że dostawcy muszą sprostać wymaganiom przy jednoczesnej presji cenowej, co nie jest łatwe.

Te związki z czasem stają się jeszcze głębsze, bo zakres usług jest coraz szerszy, głównie w zakresie montażu. Jest w tym sens, bo możliwość zamówienia w jednej firmie całego urządzenia w ramach kompleksowej usługi produkcyjnej z roku na rok jest coraz bardziej oczekiwana na rynku i popularna. Powodów jest wiele: wygoda, niższe koszty, jeden dostawca, który odpowiada za całość produkcji oraz wiele innych problemów kadrowych, organizacyjnych, kłopoty z zaopatrzeniem, a także często skala działania na tyle niewielka, aby inwestycje w park maszynowy były uzasadnione. W efekcie takich procesów firmy zajmujące się montażem zapewniają klientom obwody drukowane, a wielu producentów płytek rozszerza ofertę o montaż. Wszyscy razem dają ponadto możliwość zajęcia się kupnem elementów elektronicznych. Można wskazać minimum kilka przypadków, że producent PCB na tyle rozwinął działalność w zakresie usług montażowych, że przestał produkować płytki lub znacząco ograniczył skalę działań i zajął się importem.

W przypadku zleceń PCB + montaż cena jednostkowa płytki nie odgrywa tak dużej roli. Natomiast jest istotna kompleksowość usługi: PCB, kompletacja elementów, montaż i testy oraz doradztwo/wsparcie techniczne. W takich przypadkach klienci naciskają również bardzo na czas wykonania całości usługi, ale ten, kto będzie w stanie zapewnić im dobry serwis – zdobędzie zlecenie.

Marcin Łyszkowicz

Branch Office Manager Poland, ALBA PCB Group

  • Czy krajowi klienci kierują się głównie ceną w selekcji dostawcy PCB?

Oczywiście, wybór oparty wyłącznie na kwestii ceny jest całkowicie zrozumiały. Jednak w średnim okresie należy się spodziewać, że ceny dystrybutorów również wzrosną. Struktura kosztów na Dalekim Wschodzie ulega znaczącym zmianom, a płace tam również rosną. Łączymy rozbudowę produkcji z dalszymi inwestycjami, zwłaszcza w automatyzację, co pozwoli nam zwiększyć zdolność produkcyjną w Europie, jednocześnie utrzymując taką samą liczbę pracowników.

  • Jakie zmiany technologiczne zachodzą w produkcji obwodów drukowanych?

Trend w technologii produkcji z pewnością przesuwa się w kierunku automatyzacji. Rosnące koszty personelu, ale także silnie wzrastające wymagania dotyczące jakości są podstawowymi przyczynami tego zjawiska. Kolejnym rozwijającym się trendem są na przykład: nowe technologie, materiały ekologiczne i zrównoważone procesy produkcyjne. Płytka PCB staje się bardziej aktywnym komponentem niż kiedykolwiek wcześniej, z wieloma funkcjonalnościami, i potrzebą zarządzania wzrostem temperatury. Dzięki naszym badaniom i rozwojowi jesteśmy w stanie wspierać naszych klientów we wprowadzaniu technologii PCB, takich jak EBB (Embedded Bus Board) i ECC (Embedded Copper Coin), oferując przy tym usługi współprojektowania.

Rozwój technologiczny przyspiesza

Przez wiele lat obwody wykraczające technologicznie poza sztywne płytki jedno- i dwustronne były w zasadzie tylko niszą i ciekawostką. Płytki wielowarstwowe były drogie, ich produkcja trwała długo, a firm, które zajmowały się ich produkcją, nie było wiele. Dzisiaj to już jest historia i warunki są zupełnie inne.

Wszystkie globalne trendy zmieniające światową elektronikę, a więc IoT, komunikacja bezprzewodowa, elektronika mobilna oraz noszona, prowadzą do coraz większej miniaturyzacji i szybkiego wzrostu wymagań technologicznych w zakresie obwodów drukowanych. To tworzy ogromną potrzebę użycia płytek wielowarstwowych, gdyż one pozwalają na miniaturyzację. A ponieważ takich aplikacji jest bardzo dużo, odpowiadający popyt rynku pozwala producentom na inwestycje w technologię. Z podobnych przesłanek ciągle zwiększa się zainteresowanie obwodami sztywno-giętkimi i elastycznymi oraz obwodami HDI. W wielu urządzeniach obwody drukowane to bardzo skomplikowane projekty na małych powierzchniach, gdzie odległości pomiędzy ścieżkami, padami i ringami są coraz mniejsze (nawet 3-milsowe). Pojawiają się również potrzeby w zakresie ślepych i zagrzebanych przelotek, niestandardowe grubości laminatów i miedzi (cieńsze laminaty, grubsza miedź). W przypadku projektów do układów dużej mocy liczy się też dostępność laminatu o wyższej wartości dopuszczalnej temperatury pracy (temperatury szklenia).

Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku
 
Najważniejszym zjawiskiem pozytywnie oddziałującym na rynek obwodów drukowanych jest wzrost zainteresowania jakością i zaawansowaniem technologicznym produktów oraz ogólny szybki rozwój elektroniki, który tworzy coraz więcej potrzeb na obwody drukowane. Rosnący rynek daje przestrzeń do rozwoju dla wielu firm i sprawia, że mimo silnej konkurencji i wielu problemów natury ekonomicznej mamy względną równowagę. Nietrudno także dostrzec, że większość krajowych producentów PCB zapewnia też montaż podzespołów, przez co możliwość zaoferowania kompleksowej usługi jest ważnym czynnikiem prowzrostowym.

Coraz większe oczekiwania klientów

Oczekiwania producentów elektroniki w stosunku do płytek drukowanych stale rosną i jest to niezmienna od lat cecha tego rynku. Projektanci elektroniki mobilnej, aplikacji IoT szukają możliwości miniaturyzacji. Dla nich przeznaczone są obwody wielowarstwowe, sztywno-giętkie z gęstością połączeń HDI, a wkrótce zapewne ultra-HDI. Dla projektantów elektroniki mocy istotne są obwody z grubszą folią miedzianą, pozwalające na przewodzenie prądu o dużym natężeniu oraz lepsze rozpraszanie ciepła. Tradycyjne materiały wykorzystywane do konstrukcji obwodów drukowanych niekoniecznie dobrze sprawdzają się w przypadku układów dużej mocy. Główną z przeszkód są ich przeciętne właściwości termiczne. Laminat FR-4, powszechnie stosowany w konstrukcji PCB, charakteryzuje się współczynnikiem przewodnictwa cieplnego na poziomie 0,2 W/m/K. Inne tradycyjne materiały również cechują się zbliżoną wartością tego parametru. W przypadku obwodów dużej mocy znacznie korzystniejsze jest stosowanie materiałów specjalnego przeznaczenia, takich jak na przykład laminat Rogers RT. Jego współczynnik przewodnictwa cieplnego wynosi ok. 1,4 W/m/K, dzięki czemu płytka wykonana z tego surowca odprowadza ciepło około siedmiokrotnie skuteczniej od jej tradycyjnych odpowiedników.

Michał Nowikow

kierownik działu technicznego w Nanotech Elektronik

  • Jaką pozycję w krajowym rynku mają obwody elastyczne?

Dzisiaj już nikt się nie dziwi stosowaniu w urządzeniach elektronicznych obwodów drukowanych typu flex oraz rigid-flex. Zaletami elastycznej technologii jest między innymi zmniejszenie wagi oraz gabarytów urządzenia elektronicznego oraz ułatwienie montażu. Najważniejszą cechą jest elastyczność, która pozwala różnym częściom konstrukcji poruszać się względem siebie podczas eksploatacji.

Wiadomo, że jednym z problemów eksploatacji urządzeń elektronicznych w warunkach wibracji, wilgoci oraz zmian temperatury jest pogorszenie kontaktu w złączach. To jest szczególnie istotne w przemyśle motoryzacyjnym a także dla innych urządzeń, które są eksploatowane w trudnych warunkach. Jest to również ważne w przypadku urządzeń do noszenia, często narażonych na upadek lub zmiany temperatury i wilgoć itp. Sztywno-elastyczne połączenie skutecznie eliminuje problem utraty kontaktu.

W sztywno-elastycznych obwodach drukowanych technologia produkcji zwykłych wielowarstwowych obwodów łączy się z technologiami typu flex. Takie obwody zawierają konstrukcję hybrydową, czyli z zastosowaniem podłoża sztywnego oraz elastycznego, połączonych w jedną strukturę.

Podstawowym materiałem części sztywnej jest FR4, dla części elastycznej – folia z poliimidu. Rdzeń z materiału FR4 i poliimidu może także zapewnić usztywnienie elementów elastycznych PCB, gdy krawędź płytki służy do połączenia ze złączem i jest wymagany dobór odpowiednej grubości. Także stosowanie usztywnień z FR4 (stiffener) robimy dla takich elastycznych laminatów, w których komponenty typu SMD będą montowane na fleksie tylko z jednej strony, ponieważ ułatwia to montaż.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez redakcję wśród krajowych dostawców obwodów drukowanych.

Oczekiwania klientów w zakresie technologii
 
W zestawieniu najważniejszych oczekiwań klientów w zakresie technologii obwodów drukowanych na pierwszym miejscu znalazło się 100-procentowe testowanie połączeń, a więc pewność jakości mozaiki połączeń. Wysoka pozycja na wykresie płytek wielowarstwowych i sztywno-giętkich to doskonała wiadomość, bo jest to pośredni dowód na to, że krajowa elektronika ewoluuje w kierunku zaawansowania technicznego. Płytki wielowarstwowe są sposobem na zapewnienie miniaturyzacji urządzeń, a także na to, aby osiągnąć cele związane z emisją EM, rozpraszaniem ciepła, integralnością sygnałową i podobne. Niezmiennie od lat na górze wykresu lokuje się też możliwość szybkiego wykonania obwodów prototypowych, co zawsze było ważne dla działów konstrukcyjnych. Projektantom brakuje czasu i przerwa między wysłaniem plików z dokumentacją a uruchamianiem wersji modelowej się dłuży.

Firmy zajmujące się komunikacją i aplikacjami RF poszukują możliwości realizacji płytek na laminatach teflonowych, tj. takich, które mają mały współczynnik stratności, doskonałą geometrię oraz jednorodność, po to, aby nie było odbić sygnału i strat. Dla wszystkich są dostępne płytki elastyczne, które mają szerokie spektrum aplikacyjne i pojawiają się w wielu rozwiązaniach, m.in. zastępując złącza i wiązki kablowe. Możliwości technologiczne w zakresie PCB są już dzisiaj szerokie, ale prawdziwym wyzwaniem dla konstruktora jest osiągnąć funkcjonalność i niezawodność produktu przy użyciu możliwie prostych i ekonomicznych rozwiązań. Innymi słowy, uzyskać to, co chcemy, z użyciem najprostszej płytki.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Zobacz również