Nowości LPKF - systemy laserowej obróbki
| TechnikaLPKF Laser & Electronics to firma, która wyspecjalizowała się w produkcji urządzeń do laserowej mikroobróbki metali i tworzyw sztucznych. Blisko 20% kadry firmy pracuje w dziale badań i rozwoju, dzięki czemu LPKF od lat jest liderem technologicznym na rynku obrabiarek laserowych dla elektroniki i nieustannie zaskakuje nowościami. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki nowych opracowań firmy i zapraszamy do obejrzenia ich na żywo w trakcie targów Productronica 2013 w Monachium (12-15 listopada).
ProtoMat D104
ProtoMat to seria ploterów przeznaczonych do obróbki laminatu i tworzenia prototypowych obwodów drukowanych, które uzyskuje się przez precyzyjne usunięcie folii miedzianej na wybranych obszarach. Urządzenia zmieniają automatycznie narzędzia skrawające i mogą frezować obszary laminatu i wiercić w nim otwory.
Nowy ProtoMat o symbolu D104 został wyposażony w dodatkowy laser, rozszerzający zakres obróbki także na inne materiały poza laminatem, np. o delikatne i cienkie podłoża oraz ceramikę. Nowe urządzenie pracuje z dużą dokładnością sięgającą 100 μm (50 μm ścieżka i 50 μm odstęp pomiędzy kolejnymi ścieżkami). Protomat D104 przeznaczony jest do pracy w działach B&R i laboratoriach.
Prototypowanie LDS
W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie rynku wykonywaniem detali trójwymiarowych z tworzyw z naniesionymi na nie połączeniami elektrycznymi, np. specjalistycznych anten, elementów oświetleniowych i detali dla przemysłu samochodowego lub medycyny. Wiele z takich elementów wykonuje się za pomocą technologii obróbki laserowej LDS (Laser Direct Structuring). Do niedawna wykonywanie detali 3D było bardzo czasochłonne i kosztowne, aktualnie urządzenia laserowe skróciły czas obróbki do pojedynczych godzin.
Wykorzystują one klasyczną drukarkę 3D do wykonania detalu, na który następnie nakładane są sprayem dwie warstwy nośnika będącego bazą do połączeń elektrycznych. Następnie za pomocą lasera w urządzeniu ProtoLaser 3D aktywuje się warstwę metaliczną, a w kolejnym kroku następuje metalizacja (miedziowanie) warstwy zaktywowanej w kąpieli chemicznej w urządzeniu ProtoPlate. Grubość metalizacji może wynosić od 3 do 15 μm.
Do zastosowań w produkcji, za pomocą opisanej technologii, LPKF oferuje urządzenie Fusion3D 1200, zapewniające automatyczny załadunek i rozładunek detali z wykorzystaniem obrotowego stołu.
Rodzina separatorów MicroLine 2000
Urządzenia z serii MicroLine 2000 firmy LPKF to laserowe obrabiarki umożliwiające rozdzielanie zmontowanych płytek drukowanych na pojedyncze elementy. Obsługują laminaty sztywne, półsztywne i elastyczne. Najnowszy MicroLine 2820 SI został wyposażony w możliwość pracy w linii produkcyjnej (interfejs SMEMA).
SE Spezial Electronic Sp. z o.o.
spezial.pl