Nowości Atmela z targów Embedded World 2014

| Technika

embeddedworld2014 to czas premier i nowości. W tym roku bardzo aktywny był Atmel, rozszerzając swoją ofertę w kilku obszarach działalności.

Nowości Atmela z targów Embedded World 2014

Programator Atmel-ICE

Pierwszym z debiutów, na który należy zwrócić uwagę, jest pojawienie się nowego narzędzia do pracy z mikrokontrolerami producenta. Programator i zarazem debbuger oznaczony został symbolem Atmel-ICE. Nowe narzędzie będzie współpracować będzie zarówno z mikrokontrolerami Atmel 8-bit AVR (tinyAVR, megaAVR, XMEGA), 32-bit AVR (UC3), jak i Atmel SAM ARM Cortex-M. Dostępny będzie w trzech wersjach:

 • Atmel-ICE-PCBA - jako wersja budżetowa: sama płytka PCB bez obudowy, odpowiednik AVR Dragon,
 • Atmel-ICE-BASIC - jako narzędzie bazowe,
 • Atmel-ICE - w zestawie ze wszystkimi kablami oraz końcówkami do programowania (różne interfejsy).

Narzędzie to ma być następcą szeregu obecnie dostępnych: AVR Dragon, AVRISPmk2, JTAGICEmk2, JTAGICE3, i wspierane będzie przez środowisko Atmel Studio 6.2. Premiera nowej wersji Atmel Studio również odbyła się podczas targów. Nowa wersja jest zdecydowanie szybsza, rozbudowana została o funkcjonalności związane z debuggowaniem. Możliwe jest ustawianie tak zwanych data breakpoints dla ARM, AVR oraz AVR32. Korzystać będzie można z interrupt trace/monitoring oraz zintegrowane zostało narzędzie Percepio’s Tracealyzer, bardzo przydatne przy aplikacjach bazujących na RTOS.

Zestaw startowyXplained Mini

Rozszerza się także, bardzo już bogata, oferta zestawów startowych. Nowa seria oznaczona Xplained Mini ma być wersją low cost, zbliżoną do poziomu 10 USD. Płytka taka zawiera już wbudowany debugger, przez co, do rozpoczęcia prac nie potrzeba dodatkowych narzędzi. Płytki tej serii przystosowane są do współpracy z zestawami Arduino. Pierwszym dostępnym będzie MEGA168-XMINI.

Do oferty wchodzą także zestawy do pracy z nieco "większymi" układami Cortex-A5 SAMA5D3 MPU. Zestaw oznaczony symbolem ATSAMA5D3-XPLD ma być łatwym w użyciu narzędziem wzbogaconym o bezpłatną dystrybucję Linux od Atmel. Dodatkowo dostępne będzie graficzne narzędzie umożliwiające budowę aplikacji opartej na QT.

Do oferty Atmela zaraz po targach weszła rodzina układów oznaczona SAM R21. Jest to połączenie w jednej obudowie, Cortex-M0+ z transceiverem na pasmo 2.4GHz. Poprzez wprowadzenie wspomnianej rodziny, Atmel uzupełnił swoją ofertę układów Single-Chip Solutions. Oprócz 8-bitowego AtmegaRFR2 w ofercie jest także rozwiązanie 32-bitowe w postaci SAM R21. Wspomniane układy są zgodne z IEEE 802.15.4 przez, co możliwe jest ich zastosowanie w aplikacjach pracujących zgodnie z ZigBeePRO, ZigBee RF4CE, czy też profili ZigBee, np.: ZigBee Home Automation (ZHA), and ZigBee Light Link (ZLL). Użytkownik skorzystać może także z IPv6/6LoWPAN, czy też bardzo popularnego stosu Lightweight mesh.

Zestaw ATSAMA5D3-XPLD

Podstawowe parametry nowej rodziny to:

 • pobór prądu w odbiorze (RX current): 11,8 mA (odbiór), 6 mA (nasłuch),
 • pobór prądu podczas transmisji: 13,8 mA,
 • maksymalna przepustowość: 250 kbit/s,
 • maksymalna temperatura pracy: +125°C,
 • czułość: -101 dBm,
 • moc nadawania: +4 dBm,
 • budżet łącza: 105 dB,
 • Antenna Diversity: tak,
 • pamięć flash: 64/128/256 KB,
 • pamięć SRAM: 8/16/32 KB,

Zestaw startowy SAM R21

Ponieważ nowa rodzina pracować może także w zakresie temperatur: -40°C...+125°C to układy te wydają się idealnym rozwiązaniem do aplikacji oświetleniowych. Próbki dostępne są od końca marca 2014, a do masowej produkcji wejdą w czerwcu 2014.

Wszystkie wspierane są przez Atmel Studio 6 wraz z narzędziem Wireless Composer, umożliwiającym przeprowadzenie testów, zmianę parametrów, monitorowanie pracy. Dostępny jest także zestaw ewaluacyjny SAM R21 Xplained Pro z wbudowanym debuggerem, dzięki czemu nie potrzeba już dodatkowych narzędzi do rozpoczęcia prac.

SAMD10, SAMD11 oraz SAMD21 to symbole nowych rodzin Atmel, układów bazujących na rdzeniu Cortex-M0+. Układy te zachowują funkcjonalności dostępnej od kilku miesięcy rodziny SAMD20 (Event system, moduł SERCOM, Peripheral Touch Controller). Dodatkowo wzbogacone zostały o Full Speed USB 2.0, zarówno device jak i host, DMA, I²S, dodatkowe timery.

Rozbudowano także I²C (wsparcie dla SMBus oraz PMBus), UART z automatycznym wykrywaniem szybkości transmisji oraz Micro Trace Buffer dla łatwego debuggowania. Interfejs USB może być taktowany z wewnętrznego oscylatora, co może znacznie wpłynąć na koszt całego projektu. Dodatkowo wszystkie układy SAM D są programowo- oraz pinowo-kompatybilne, co umożliwia łatwą migrację pomiędzy rodzinami.

Tabela. Podstawowe parametry mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M0+

Rodzina SAM D21 dostępna będzie w obudowach 32-, 48-, 64-pinowych, zarówno QFN jak i TQFP. Flash od 32 KB do 256 KB. Są kompatybilne pinowo z SAM D20.

Rodzina SAM D11 będzie dostępna w obudowach 14- oraz 20-pin SOIC oraz 24-pin QFN, Flash od 8KB do 16KB. Obie opcje z 4KB SRAM. W rodzinie tej dostępny jest interfejs USB device. Rodzina SAM D10 oferuje te same funkcjonalności, co SAM D11, ale bez USB.

Próbki SAM D21 są już dostępne. Układy do masowej produkcji wejdą w maju. SAM D10 oraz SAM D11 do systemu próbkowe trafią pod koniec Q2 2014, masowa produkcja przewidziana jest na październik 2014. Na początku dostępne będą układy mogące pracować w zakre sie -40...85°C, pod koniec roku 2014 dostępne będą wersje na 105°C.

Powyższa tabela prezentuje podstawowe parametry mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M0+.

Mariusz Rudnicki
JM elektronik sp. z o.o.

www.jm.pl

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie