Nowatorska obudowa do Raspberry Pi - przenieś swoją aplikację na wyższy poziom zaawansowania

| Technika

Miniaturowe komputery jednopłytkowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można tworzyć ciekawe aplikacje zarówno w obszarze hobbystycznym jak i profesjonalnym. Jednak co w przypadku, kiedy chcemy, aby np. sterownik zbudowany w oparciu o najbardziej popularne na rynku Raspberry Pi był solidnie zabezpieczony lub po prostu wyglądał profesjonalnie? Potrzebna jest z pewnością dobra obudowa spełniającą podstawowe potrzeby, która przy okazji będzie w stanie ułatwić ewentualne rozbudowy systemu.

Nowatorska obudowa do Raspberry Pi - przenieś swoją aplikację na wyższy poziom zaawansowania

Raspberry Pi nadaje się do wielu ciekawych aplikacji. Najprostsze, niewymagające dodatkowych elementów rozwiązania (oparte praktycznie wyłącznie na odpowiednim softwarze) to domowe centrum rozrywki, serwer www lub NAS. Do takich zastosowań nadają się najpowszechniej dostępne obudowy pozwalające zamknąć samą płytkę z komputerem.

Ostatnio modne stało się wykorzystanie komputerów jako sterowników automatyki budynkowej. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, takiemu jak projekt www.nettemp.pl, można stworzyć sterownik ogrzewania/wentylacji, system alarmowy, automatykę bramy, system kontroli dostępu czy pomiar zużywanych mediów.

Fot. 1. Łatwa rozbudowa systemu o kolejne moduły BC (o szerokości od 17,8 do 161,6 mm) jest prosta - dzięki bezobsługowej, 16-biegunowej magistrali montowanej pod obudowami

Fot. 2. Obudowa mieści nie tylko same Raspberry Pi, ale również zapewnia miejsce na dodatkowe płytki uniwersalne - można je wykorzystać w dowolny sposób lub przygotować własną. Pusta przestrzeń zmieści np. kątowe wyprowadzenie złącza HDMI

Fot. 3. Złącza wtykowe pozwalają w łatwy sposób wyprowadzić np. wejścia czujników 1-wire lub magistralę I2C. Dostęp do karty microSD także jest łatwy, bo nie potrzeba demontować urządzenia

To już najczęściej wymaga dodatkowych układów elektronicznych, połączonych z komputerem. Aplikacje tego typu najczęściej zamyka się w oddzielnej szafce, wyposaża w pewne zasilanie, doprowadza przewody od czujników. Aby wszystko wyglądało przejrzyście, pozwalało sprawnie całość nadzorować oraz ułatwiało dalszą rozbudowę, można wszystko umieścić na szynie DIN.

Dostępne do tej pory obudowy skazywały użytkowników na sporo kompromisów. Najczęściej wymagały pionowego montażu płytki komputera (co w płytszych skrzynkach było utrudnione) albo nie gwarantowały możliwości łatwej rozbudowy.

Inne spojrzenie na obudowę do Raspberry Pi

Na rynku pojawiła się ciekawa alternatywa obudowy do Raspberry Pi, która powstała jako uzupełnienie systemu obudów instalacyjnych BC firmy Phoenix Contact. Zachowując identyczny profil, łatwo daje się zestawiać z pozostałymi elementami serii BC, pozwalając tym samym na swobodne rozbudowywanie projektu - łącznik magistralny HBUS umieszczony w dnie szyny ułatwia przesył sygnałów i zasilania do kolejnych modułów rozszerzeń.

Fot. 4. Obudowa idealnie współgra z szyną DIN, niemniej jednak wystarczy zatrzasnąć zaczepy w pozycji zewnętrznej i można bez dodatkowych elementów przykręcić ją wprost do ściany lub innej płaskiej powierzchni

Fot. 5. Wspomniany system Nettemp może posłużyć np. do sterowania ogrzewaniem w domku jednorodzinnym. Załączanie poszczególnych zaworów na rozdzielaczu CO, w zależności od temperatury danego pomieszczenia (termometry 1-wire), a nawet zakresu godzin w danym dniu tygodnia - to wszystko (a nawet więcej) można programować poprzez interfejs www

Fot. 6. Cały stworzony system sterowania automatyką budynku można zamknąć w małej szafce rozdzielczej. Łatwość dalszej rozbudowy zapewni magistrala HBUS, a wąskie złączki szynowe z przyłączem Push-In gwarantują przejrzystość i kompaktowość instalacji

Sama obudowa zapewnia dodatkowe miejsce na płytki ze złączami i elementami elektronicznymi. Ponadto, położenie płytki wewnątrz obudowy zapewnia możliwość efektywnej zabudowy wnętrza szafki - żadne gniazda nie potrzebują dostępu z boku gotowego modułu. Montaż i demontaż obudowy jest prosty - przeprowadza się go bez narzędzi i śrubek, ewentualne modyfikacje konstrukcji nie będą nastręczać problemu. Pasują do niej modele A+, B+ oraz B2.

UWAGA! Darmowe próbki do rozdania!

Firma Phoenix Contact ma do rozdania kilka zestawów najnowszych obudów BC RPi - przez miesiąc od publikacji niniejszego artykułu będzie oczekiwać na Wasze e-maile z opisem aplikacji, nad którą pracujecie (przeznaczenie, sposób rozwiązania, pomysły dalszej rozbudowy).

Wśród autorów e-maili komisja wyłoni trzy najciekawsze projekty, które zostaną nagrodzone bezpłatnymi zestawami nowych obudów. Zgłoszenia można wysyłać na adres artykul@phoenixcontact. pl. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.phoenixcontact. pl/konkurs.

Piotr Andrzejewski
Product Manager
w firmie Phoenix Contact

www.phoenixcontact.pl