Nowy program wsparcia dla uczelni technicznych w Polsce firmy Farnell element14

| Technika

Nie ulega wątpliwości, że Internet Rzeczy ma przed sobą wspaniałe perspektywy. Według analityków z IDC Polska, do 2020 roku rynek IoT w Polsce będzie wzrastał średnio o 20,8% rocznie. W związku z tym kluczowe jest, aby co roku uczelnie opuszczali inżynierowie z wiedzą teoretyczną oraz przygotowaniem praktycznym, gdyż już od kilku lat w Polsce niestety brakuje specjalistów elektroników. W osiągnięciu tego celu pomagają programy wspierania uczelni przygotowane przez duże firmy elektroniczne.

Nowy program wsparcia dla uczelni technicznych w Polsce firmy Farnell element14

Jednym z dystrybutorów podzespołów wspierających sektor edukacji w naszym kraju jest Farnell element14. Oferta firmy skierowana jest do kół naukowych zajmujących się elektroniką, robotyką oraz mechatroniką, a także studentów wydziałów związanych z elektroniką, informatyką oraz automatyką.

W ramach realizowanego programu specjaliści firmy mogą przeprowadzić na uczelni seminaria, m.in. z tematyki Internetu Rzeczy oraz wykorzystania w tej dziedzinie minikomputera Raspberry Pi czy Arduino. Informacje teoretyczne są wzbogacane praktycznymi warsztatami programowania.

 
Fot. 1. Seminarium na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Seminaria i warsztaty

Jedno z wydarzeń zostało przeprowadzone w ostatnim okresie we współpracy z Kołem Naukowym Elektroników na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwszą część szkolenia poprowadził koordynator sprzedaży Raspberry Pi na Europę Wschodnią. W swoim wystąpieniu zaprezentował budowę najnowszej wersji minikomputera oraz możliwości jego wykorzystania w aplikacjach IoT.

Omawiano również ofertę płytek rozszerzeniowych, umożliwiających prototypowanie za pomocą Raspberry Pi - m.in. Sense Hat, PoE Hat, Matrix Voice oraz GraspIO. Dodatkowo każdy uczestnik szkolenia dowiedział się o istniejących rozwiązaniach i projektach stworzonych na podstawie minikomputera oraz możliwościach wykorzystania Compute Module (RPi w wersji SoM) jako bazy do produkcji masowej.

Drugą część warsztatów poprowadził Szymon Markiewicz, z zawodu programista, znany z bloga InżynierDomu.pl. Omawiał metody połączenia sprzętu i programowania wysokopoziomowego w projektowaniu urządzeń IoT, a także zaprezentował praktyczne rozwiązania bazujące na niskich warstwach modelu OSI.

Dodatkowo poruszone zostały m.in. tematy protokołu MQTT w komunikacji M2M, reprezentacji danych i sterowania oraz przetwarzania danych na platformie Raspberry Pi. Prezentacja miała formę praktyczną - każdy temat poparty był przykładem przedstawianym na żywo.

 
Fot. 2. Szymon Markiewicz z InżynierDomu.pl podczas warsztatów

Kolejnym wydarzeniem były warsztaty Farnell element14 oraz Raspberry Pi - od projektu do produkcji, które odbyły się na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Składały się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej zaprezentowano nowoczesne platformy modułów dla systemów wbudowanych, szczególną uwagę poświęcając platformie Raspberry Pi.

Sprzęt wykorzystany w warsztatach zasilił wyposażenie Laboratorium Systemów Wbudowanych Politechniki Opolskiej i będzie służył studentom podczas zajęć uczelnianych. Warsztaty pozwoliły zaprezentować praktyczne wykorzystanie zestawów rozwojowych, a w szczególności platformy Raspberry Pi, w systemach wbudowanych.

Farnell element14 wspiera również inne wydarzenia organizowane na uczelniach, takie jak np. hackatony. Posiada też rozbudowany program wspierania startupów, a przedstawiciele dystrybutora byli obecni na Startup Weekendzie, który odbył się w Krakowie. Więcej na temat programu wspierania startupów można przeczytać na stronie https://startup.farnell.com/pl/.

Farnell element14 oferuje również preferencyjne warunki sprzedaży swojego asortymentu dla jednostek uczelnianych oraz kół naukowych. Specjalne warunki obejmują m.in. rabaty na produkty z oferty dystrybutora, 30-dniowy termin płatności, a także bezpłatną wysyłkę sprzętu.

"Wspieramy hackatony, organizujemy seminaria i warsztaty z pokazami programowania na żywo na uczelniach wyższych, nie tylko w Polsce, ale także w krajach takich, jak Estonia, Czechy czy Litwa. Jeśli chodzi o Polskę, to jesteśmy obecnie partnerem technologicznym BITEhack - turnieju robotów organizowanego przez Stowarzyszenie Studentów BEST AGH Kraków" - mówi Maria Ożóg, Marketing Manager firmy Farnell element14 na Europę Wschodnią.

"Jako partner technologiczny dostarczamy komponenty oraz zapraszamy naszych inżynierów i specjalistów, którzy podczas eventu wspierają studentów i znajdują rozwiązania na różne problemy, zarówno technologiczne, jak i biznesowe. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla przyszłości naszego kraju wychowanie kolejnych pokoleń inżynierów i stawiamy sobie to za główny cel w naszych działaniach."

Więcej informacji

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie dystrybutora: https://pl.farnell.com/education-and-makers lub kontaktując się z lokalnym działem marketingu: MarketingEE&Nordics@farnell.com. Zachęcamy też do śledzenia przyszłych wydarzeń organizowanych na uczelniach przy współpracy Farnell element14.

https://startup.farnell.com/pl/
Artykuł pierwotnie opublikowany na łamach portalu Mikrokontroler.pl

Farnell element14

Zobacz również