Sterowanie przemysłowe: od przekaźnika do PLC

| Technika

Język drabinkowy, a więc najprostszy sposób programowania, powstał przed laty do obsługi urządzeń opierających swoje działanie na systemach przekaźnikowo- stykowych. Dzisiaj dawne urządzenia zawierające tysiące przekaźników zostały zastąpione sterownikami komputerowymi, a logikę drabinkową, którą realizowały wcześniej przekaźniki, zastąpiono odpowiednio napisanym programem. Pierwsze sterowniki komputerowe zostały zastosowane około 50 lat temu w przemyśle samochodowym, a następnie w kolejnych dziedzinach przemysłu.

Sterowanie przemysłowe: od przekaźnika do PLC

Od września 2019 roku firma Relpol została dystrybutorem sterowników przemysłowych PLC firmy Hitachi, która ma w swojej ofercie szeroką gamę takich urządzeń, rozpoczynając od najbardziej rozbudowanej serii HX, poprzez sterowniki serii EHV+, a kończąc na najmniejszej jednostce Micro EHV+. Za ich pomocą można zrealizować tzw. małą automatykę, ale także sterować bardzo zaawansowanymi systemami pomiarowo-kontrolnymi. Inne urządzenia w ofercie Hitachi to moduły we/wy z serii EH-RIO2, które razem z wymienionymi sterownikami pozwalają na budowę rozproszonych układów sterowania. Wszystkie te urządzenia możemy skomunikować z panelami operatorskimi dwóch serii typu EH-TP500 oraz EH-TPS. Co bardzo ciekawe sprzęt ten można połączyć z przekaźnikami elektromagnetycznymi oraz półprzewodnikowymi, jeżeli jest to wymagane w układzie automatyki. Integracja przekaźników ze sterownikami poszerza możliwości aplikacyjne i ułatwia zapewnienie niezawodności przy sterowaniu obciążeniami dużej mocy.

Sterowniki

Sterownik PLC firmy Hitachi z serii MICRO-EHV+ to kompaktowa jednostka wyposażona w rozbudowane funkcje użytkowe. Jego podstawową zaletą jest to, że może być wykorzystywany zarówno przez początkujących programistów, jak i osoby zaawansowane. Jest to związane z możliwościami zapewnianymi przez oprogramowanie HX-CODESYS zgodne z normą IEC 61131-3. Umożliwia ono tworzenie kodu w pięciu językach:

  • Ladder Logic Diagram (LD – język drabinkowy),
  • Function Block Diagram (FBD – schemat bloków funkcyjnych),
  • Structured Text (ST – tekst strukturalny),
  • Instruction List (IL – lista instrukcji),
  • Continous Function Chart (CFC – graf funkcji ciągłych).

Dla początkujących programistów poleca się język drabinkowy, ale w praktyce wybór zależny jest w największym stopniu od preferencji użytkownika. Zaawansowane funkcje debugowania i symulacji działania programu ułatwiają i przyspieszają uruchomianie aplikacji. Możliwe jest monitorowanie, wymuszanie wartości zmiennych, wykonywanie kodu po jednym kroku bądź zaznaczonych fragmentów programu itp. Dodatkowo, aby ułatwić pracę i przyczynić się do efektywnego programowania, producent przygotował biblioteki typowych funkcji, co pozwala na skrócenie czasu na napisanie oprogramowania. Oczywiście użytkownik może też tworzyć własne biblioteki.

Podstawowa jednostka sterownika MICRO-EHV+ wyposażona jest w pamięć na programy użytkownika (RAM) 1 MB, plus dodatkowy 1 MB na dane. Są też 3 porty komunikacyjne: Ethernet (10BASE-T/100BASE-T), USB (2.0 FullSpeed, 12 Mbps) oraz szeregowe łącze RS-232C. Jeśli chodzi o linie wejścia-wyjścia to dostępne są wykonania sterowników zawierające 40 i 64 linii, pozwalające na przełączanie sygnałów 230 VAC, z wyjściami przekaźnikowymi i linie o obciążalności 24 VDC z wyjściami przekaźnikowymi lub tranzystorowymi. Możliwości te można rozbudować dołączając dodatkowe moduły wejścia/wyjścia.

Port USB pozwala na wgranie programu do sterownika bez konieczności połączenia go z komputerem. Podobnie jest z aktualizacją kodu, którą można wykonać za pomocą podłączenia pamięci USB do sterownika PLC. Jest to niebagatelna zaleta. Co ważne, dane logowania mogą być zapisywane na urządzeniu pamięci USB za pomocą specjalnej biblioteki, a następnie analizowane lub edytowane zdalnie. Korzyścią jest także możliwość dostępu do sterownika MICRO-EHV+ na całym świecie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dane we/wy mogą być monitorowane za pomocą komputera PC, smartfona lub tabletu.

Przykładem systemu automatyzacji może być regulacja prędkości obrotowej za pomocą wyjścia PWM bez regulatora prędkości. Innym zastosowaniem może być regulacja położenia za pomocą wbudowanego licznika prędkości i wyjścia PWM. Za ich pomocą można uzyskać prosty system regulacji położenia bez konieczności stosowania sterownika ruchu. Inną możliwość stwarza karta rozszerzeń OBV-NES, która może przekształcić jednostkę MICRO-EHV+ w idealny sterownik dla falownika Hitachi NE-S1.

Protokoły komunikacyjne zastosowane w serii Micro EHV+ to:

  • klient/serwer Modbus TCP,
  • master/slave Modbus RTU,
  • master EtherCAT.

Komunikacja odbywa się za pomocą standardowej karty sieciowej i kabla LAN Cat. 5.

Za pomocą jednostki Micro EHV+ i modułów rozszerzeń możemy zbudować sporej wielkości układ automatyki, który może mieć nawet 320 we/wy (stosując moduły rozszerzeń z 64 punktami). Jednostka centralna, czyli sterownik, może być wyposażona w szeroką gamę modułów rozszerzeń wejść/ wyjść, od podstawowych cyfrowych, przez analogowe oraz temperaturowe itp.

Bardzo dużą zaletą przy zastosowaniu sterowników Hitachi jest bezpłatne oprogramowanie HX-CODESYS.

 

Relpol
tel. 684 79 08 22
www.relpol.pl

Zobacz również