Stanowiska do pakowania – czyli nowości na rynku mebli antystatycznych

| Technika

Meble antystatyczne stanowią podstawę wyposażenia każdej strefy EPA i trudno dziś znaleźć wyspecjalizowane przedsiębiorstwo produkcyjne bądź serwisowe w branży elektronicznej, które nie korzystałoby z tego typu rozwiązań. W tym opracowaniu omówimy nowości dostępne na rynku – stanowiska do pakowania REECO – i przyjrzymy się temu jak wpisują się w dotychczas dostępne systemy organizacji pracy i magazynowania.

Stanowiska do pakowania – czyli nowości na rynku mebli antystatycznych

Zagadnienia ochrony antystatycznej są dobrze znane specjalistom branży elektronicznej. Postępująca miniaturyzacja urządzeń i stosowanych komponentów sprawia, że są one wrażliwe na wyładowania antystatyczne. W celu ich ochrony w zakładach produkcyjnych tworzy się strefy EPA – czyli strefy ochrony antystatycznej. Wszystkie powierzchnie w takiej strefie muszą charakteryzować się odpowiednią rezystancją – w zakresie od 106–109 Ω włącznie, co pozwala na rozprowadzanie ładunków elektrycznych. Oznacza to, że wszystkie urządzenia produkcyjne, blaty robocze stołów, podłogi, regały, pojemniki, akcesoria i urządzenia produkcyjne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i w odpowiedniej technologii. Prawidłowo funkcjonująca strefa powinna zostać wyznaczona od miejsca przyjęcia komponentów do produkcji np. w magazynie – czyli od momentu, kiedy zapakowane przez producenta w torby ekranujące komponenty są wypakowywane – do miejsca, w którym gotowe pakiety elektroniczne, urządzenia czy produkty są zabezpieczane poprzez ich zapakowanie.

Kluczową staje się tutaj dostępność mebli pozwalająca na właściwe wyposażenie całej strefy EPA – uwzględniająca wszystkie etapy produkcji czy też serwisu jakie się w niej realizuje. Problem uwydatnia się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy w strefie EPA znajdują się stanowiska nietypowe – wynikające z cech konkretnego produktu czy też typu działalności.

W odpowiedzi na takie problemy Grupa RENEX, specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowej oferty urządzeń i usług dla branży elektronicznej, wciąż rozszerza swoją ofertę – zarówno w ramach własnych, jak i dystrybuowanych produktów.

Stanowiska do pakowania

Nowością w ofercie REECO są antystatyczne stanowiska do pakowania wyposażone w uchwyty do mocowania rolek folii, folii bąbelkowej i/lub papieru pakowego oraz prowadnicę z różnymi typami gilotyn. System, zależnie od wybranej opcji, może zostać oparty na wolnostojących ramach lub stołach z blatem roboczym.

Stanowiska zostały zaprojektowane tak, by umożliwiały wydajną pracę na etapie pakowania i zabezpieczania produktów końcowych do transportu, czy też półproduktów do magazynowania.

Rozwiązania sprawdzają się również w działalności serwisów, w szczególności przy pakowaniu gotowych urządzeń do wysyłki.

 
Fot. 1. System pakowania REECO Premium 1530

Wysokość stanowiska jest regulowana – ręcznie, w przypadku stanowisk typu Classic – i elektrycznie, za pomocą siłowników, w przypadku konstrukcji typu Premium. Umożliwia to płynne i szybkie przystosowanie pola roboczego do realizowanego zadania, ciężaru zabezpieczanego przedmiotu i wzrostu pracownika. Pozwala to na zredukowanie ryzyka zarówno chorób zawodowych wynikających z długotrwałej pracy w niewłaściwej, niezmienianej pozycji ciała, jak i wypadków przy pracy – np. w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z ciężkim przedmiotem.

Ergonomia stanowisk przejawia się ponadto w zwiększonej wydajności pracy. Uchwyty na rolkę folii oraz papieru pakowego mogą być ustawiane na wybranej wysokości by wygodnie, szybko i bez zbędnego nieporządku zabezpieczać produkty.

Rozwiązania te ze względu na pionowe rozmieszczenie uchwytów zajmują zdecydowanie mniej miejsca na hali produkcyjnej niż typowe przechowywanie rolek materiałów zabezpieczających na czy przy stołach roboczych. Pozwalają na maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca na hali produkcyjnej, co nie jest możliwe przy typowych sposobach przechowywania rolek materiałów zabezpieczających – np. na stołach roboczych lub przy nich.

 
Fot. 2. System pakowania REECO Classic 1530

Nowe antystatyczne stanowiska do pakowania mogą zostać rozbudowane o wszystkie wcześniejsze moduły i akcesoria z oferty REECO. Taka pełna kompatybilność sprawia, że systemy mogą być w dowolny sposób przystosowywane do wymagań danej działalności. Przykładem może być umieszczenie uchwytu bocznego i monitora wyświetlającego np. listę zamówień, lub lampy LED oświetlającej stanowisko z góry.

Stanowiska wykonane są w tej samej, najwyższej jakości co pozostałe meble antystatyczne REECO charakteryzują się najwyższej dbałości wykonaniem, przez co dorównują jakością pozostałym meblom antystatycznym REECO. Co istotne są to produkty polskie, wykonane są ze stali i zaprojektowane do bezawaryjnego działania przez długie lata.

Podsumowując – zastosowanie dedykowanego stanowiska do pakowania pozwala na zredukowanie potrzebnej powierzchni roboczej, zwiększenie ergonomii i wydajności tego etapu produkcji.

 
Fot. 3. Modułowy stojak do pakowania 1530 dostawiany do stołów

Antystatyczne stanowiska do pakowania jak i pozostałe produkty z szerokiej oferty Grupy RENEX można zobaczyć i przetestować w działaniu w Centrum Technologiczno-Szkoleniowym.

Dzięki wysokim stanom magazynowym produkty te dostępne są od ręki.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Doradcami Techniczno- Handlowymi – dth@renex.pl

Poza urządzeniami firma dostarcza kompleksowy zakres usług szkoleniowych konsultacyjnych i doradczych z zakresu tworzenia i obsługi stref EPA, produkcji pakietów elektronicznych i robotyzacji procesów produkcyjnych. W Centrum prowadzone są również szkolenia z programowania i obsługi zarówno urządzeń SMT jak i robotów przemysłowych.

 

Renex
tel. 54 231 10 05
www.renex.pl

Zobacz również