Robot HCR – twój partner w automatyzacji produkcji elektroniki

| Technika

Coboty, czyli inaczej bezpieczne roboty współpracujące, stają się coraz częstszym widokiem w większości fabryk na całym świecie. To one dzięki swojej łatwości programowania, porównywalnej do obsługi smartfona, pozwalają na zaprogramowanie obsługi maszyny czy procesu już po kilkudziesięciu minutach pracy. Co więcej, do ich programowania nie jest potrzebna ekspercka wiedza dostępna tylko dla praktyków automatyki, każdy po odbyciu jednodniowego szkolenia jest w stanie samodzielnie programować cobota HCR i tworzyć aplikacje automatyzujące procesy produkcyjne przy jego użyciu.

Robot HCR – twój partner w automatyzacji produkcji elektroniki

Dzięki wbudowanym funkcjom bezpieczeństwa zgodnym z obowiązującymi normami, coboty HCR mogą bezpiecznie pracować obok ludzi, co powoduje, że nie wymagają dużo miejsca, bo nie trzeba budować dla nich fundamentów czy wygradzać znacznej przestrzeni, którą w przypadku tradycyjnego robota przemysłowego przeznaczylibyśmy na klatki bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich lat dzięki ogromnemu zainteresowaniu i wsparciu różnych branż powstało mnóstwo gotowych rozwiązań plug and play do automatyzacji różnorodnych procesów np. polerowania, spawania, malowania, pick & place, paletyzacji, jeszcze bardziej ułatwiających proces ich implementacji.

Wszystko to pozwala ograniczyć czas i koszty wdrażania cobota w środowisku produkcyjnym. To spowodowało, że proces cobotyzacji przyspiesza we wszystkich branżach, a szczególnie w branży elektroniki rośnie zainteresowanie nimi, ponieważ urządzenia te doskonale radzą sobie nawet w małych i średnich firmach przy każdym rodzaju produkcji, między innymi dzięki bardzo krótkiemu okresowi zwrotu z inwestycji, niezależnie czy mówimy tu o nisko, średnio czy wysoko seryjnej produkcji.

Jakość i precyzja – wartość, którą robot wnosi do produkcji elektroniki

W branży produkcji elektroniki priorytetami są jakość, wydajność oraz opłacalność, a kluczowym wyzwaniem jest możliwość manipulowania nierzadko bardzo małymi oraz delikatnymi komponentami. W tym przypadku prędkość, precyzja oraz czystość, które są wymagane w produkcji, obróbce i montażu podzespołów, coraz częściej pozostają poza zasięgiem ludzi. Stąd też w przemyśle elektronicznym coraz powszechniej korzysta się z rozwiązań zautomatyzowanych, a także systemów zrobotyzowanych. Jak mówią statystki Międzynarodowej Federacji Robotyki, branża motoryzacyjna jest najbardziej zrobotyzowaną branżą na świecie, ale drugie nadal wysokie miejsce zajmuje sektor produkcji elektroniki. Tak wysoki stopień robotyzacji oznacza, że branża jest coraz bardziej konkurencyjna i żeby nie pozostać w tyle, producent musi sprawnie adaptować się do nowych technologii oraz szybko zmieniających się wymagań rynku.

Ramiona robotyczne, a w szczególności coboty, umożliwiają firmom z branży elastyczność, dzięki której mogą w łatwy sposób zautomatyzować prawie każdy proces dotychczas wykonywany ręcznie przez pracowników z dużą korzyścią dla ich biznesu, ponieważ dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości przenoszenia robota nawet ręczenie pomiędzy stanowiskami, cobota HCR bardzo łatwo dostawić do pracującej linii, bez potrzeby jej przearanżowania.

W jakim procesie najlepiej wykorzystać robota?

Roboty przy produkcji elektroniki stosowane są głównie w dwóch obszarach produkcyjnych: w montażu urządzeń elektronicznych – smartfonów, telewizorów, komputerów oraz w produkcji podzespołów elektronicznych – płytek PCB z umieszczonymi na nich elementami elektronicznymi.

Przy montażu urządzeń elektronicznych robotów używa się głównie do układania elementów oraz ich łączenia poprzez skręcanie, zaciskanie lub klejenie. Dzięki dużej powtarzalności na poziomie setnych części milimetra osiągamy precyzję, która zapewnia powtarzalną jakość, wyeliminowanie błędów oraz zapewnienie jednolitego czasu produkcji.

Przy produkcji płytek elektronicznych roboty najczęściej używane są w procesach: nakładania silikonów oraz klejów, lakierowania, pakowania produktów gotowych do opakowań zbiorczych, obsługi testerów, obsługi maszyn do depanelingu.

Współczesna łatwość użytkowania oraz programowania robota pozwala również na automatyzację procesów, które dotychczas były w całości wykonywane przez człowieka, dobrym przykładem jest wykorzystanie robota w duecie z systemem wizyjnym, który pozwala na dokładne i precyzyjne pobieranie komponentów przewlekanych z paletek i układanie ich na płytkach PCB.

Powyższe argumenty pozwalają wyciągnąć wnioski co do tego, jakiego robota można wykorzystać do automatyzacji procesów produkcji elektroniki, najbardziej powszechnym robotem, który zapewnia odpowiedni udźwig potrzebny do utrzymania narzędzia oraz zasięg roboczy pozwalający na obsługę maszyn to HCR5 z 5 kilogramami udźwigu oraz zasięgiem ramienia 915 mm liczonego w promieniu od punktu zamocowania robota.

Jak zabrać się do robotyzacji?

Do robotyzacji zakładu produkcyjnego warto podejść z partnerem, który ma doświadczenie oraz zna zarówno roboty, jak i procesy produkcyjne oraz maszyny wykorzystywane w produkcji elektroniki. Firma PB Technik istnieje na rynku polskim od 1991 roku oraz może poszczycić się wieloma dostawami linii technologicznych, urządzeń oraz maszyn do produkcji elektroniki dla wiodących producentów w Polsce.

Pierwszym i najważniejszym działaniem będzie zidentyfikowanie najtrudniejszego i najbardziej uciążliwego dla pracowników procesu, następnie następuje ewaluacja tego, jak proces mógłby wyglądać, gdyby był wykonywany przez robota, określa się wymagane czasy cyklu, potrzeby integracji z parkiem maszynowym itp.

Następnie, jeżeli proces jest możliwy do zautomatyzowania, dostawca robota przedstawia ofertę na gotowe rozwiązanie. Jeżeli ROI jest akceptowane przez zainteresowanego automatyzacją, nie pozostaje nic innego jak rozpoczęcie wdrożenia. Czas potrzebny na uruchomienie gotowego rozwiązania od podjęcia decyzji o automatyzacji to zazwyczaj od 4 do 6 tygodni.

Istnieje jeszcze druga samodzielna droga wdrażania robotyzacji. Wykorzystanie cobotów oraz ich intuicyjnego programowania i łatwości użytkowania pozwala na budowanie wewnętrznych kompetencji w zakładzie za pomocą szkoleń ze strony doświadczonego partnera. Dzięki samodzielnym wdrożeniom kierownik, który jest najbliżej całego procesu produkcyjnego, ma bezpośredni wpływ na to, jak może wyglądać ostatecznie zautomatyzowany proces. Wiedza, którą pracownik nabiera, rozwija jego kompetencje, zwiększa zaangażowanie w pracę w związku z tym, że wykonuje bardziej kreatywne i ciekawe zadania. Co więcej, "know how" oraz doświadczenie, jakie zdobywa kadra dotyczące procesów cobotyzacji, pozwala na skrócenie czasu wdrożenia, a co za tym idzie kosztów przy nadchodzących projektach automatyzacji, a praktyka pokazuję, że firmy, które zdecydują się na automatyzację za pomocą cobotów, dzięki korzyściom, które z niej płyną, nigdy nie kończą na automatyzacji tylko jednego stanowiska produkcyjnego.

Coraz więcej firm stawia na robotyzację, pozwala to na osiąganie przewagi konkurencyjnej na coraz bardziej wymagającym rynku produkcji elektroniki. To właśnie dzięki robotom najlepsi gracze na rynku są w stanie odpowiedzieć na szybko rosnące i zmieniające się kryteria technologiczne, zapewniając najwyższą jakość i możliwości produkcyjne.

 

PB Technik
tel. 22 615 83 44
www.pbtechnik.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie