Przetwornice DC/DC firmy TDK-Lambda – miniaturowe rozwiązania o dużej wydajności

| Technika

Niezależnie od gałęzi przemysłu, aplikacji czy nawet rodzaju produktu – w niemal każdym urządzeniu elektronicznym stosuje się jakiś rodzaj przetwornicy DC/DC. Często służą one zasilaniu układów sterujących, które zazwyczaj wymagają niższego napięcia zasilania. Od jakości przetwornicy uzależniona jest stabilność napięcia wyjściowego, a zatem jakość ta bezpośrednio przekłada się na żywotność całych produktów, decyduje o ich prawidłowym funkcjonowaniu i wreszcie – bezpieczeństwie użytkowników. Poniżej prezentujemy wybrane rozwiązania z dziedziny przetwornic DC/DC. Poza wysoką jakością i niezawodnością łączy je jedna, nadrzędna cecha – są to produkty znanej marki TDK-Lambda.

Przetwornice DC/DC firmy TDK-Lambda – miniaturowe rozwiązania o dużej wydajności

Seria DDA

Przetwornice serii DDA przeznaczone są do montażu na szynie DIN, np. do szaf sterowniczych parków maszynowych czy rozdzielnic energii. Mają niewielkie wymiary i wagę (450 g) i na szynie zajmują szerokość dwóch standardowych modułów DIN (2U=36,5 mm). Mimo kompaktowej konstrukcji zapewniają dużą moc wyjściową do 250 W w wersji z jednym napięciem wyjściowym. Nominalne napięcie wyjściowe 12 VDC może być regulowane w zakresie od 3,3–15 V lub 24 VDC. Napięcie wejściowe mieści się w zakresie od 9 do 40 V lub 53 VDC, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Podłączenie urządzenia dokonywane jest za pomocą zacisków śrubowych. Przetwornice mają szereg zabezpieczeń, takich jak: nadprądowe, termiczne oraz przepięciowe. Co więcej, wyjścia mogą być zdalnie wyłączane, dzięki czemu przedłużona będzie żywotność przetwornicy. Maksymalny prąd wyjściowy sięga przy mocy 250 W 20 A. Należy też podkreślić fakt, że przetwornice odznaczają się dużą sprawnością, nawet 95% i chłodzone są konwekcyjnie, a pracować mogą w temperaturze do 100°C (fot. 1).

 
Fot. 1. DDA325ND2PN1212001 – montowana na szynie DIN przetwornica DC-DC z serii DDA

Serie i6A

Przetwornice serii i6A to wersje miniaturowe o wymiarach 33×22,9×12,1 mm. Przeznaczono je do montażu bezpośrednio na płytce PCB. Wyprowadzania kołkowe zaprojektowano tak, by zapewnić przetwornicy niezbędny do chłodzenia prześwit. Zapewniają moc 250 W lub 75 W przypadku serii i6AN. W tej ostatniej litera N oznacza "negative", a więc napięcie wyjściowe o odwróconej polaryzacji z zakresu od –3,3 do –30 VDC. Podobnie jak w rodzinie DDA konwertery pracują w szerokim zakresie napięć wejściowych, a ich napięcia wyjściowe mogą być trymowane za pomocą rezystora. Wymagają minimalnej liczby elementów zewnętrznych i mają pin "Sense", który umożliwia kompensację spadku napięcia na przewodach wyjściowych (fot. 2).

 
Fot. 2. I6A24008A033V-N00R – przetwornica serii i6A4W o mocy 250 W

Seria i7A

Rodzina i7A to konwertery o dużej gęstości mocy, czyli miniaturowe produkty o mocy sięgającej nawet 300 W. Są przeznaczone do pracy w systemach zasilania rozproszonego i współpracy z centralną szyną zasilającą, zapewniając podwyższanie i obniżanie tej wartości. Mogą np. posłużyć do zasilania elementów wymagających 24 V w układach, gdzie napięciem źródłowym jest 12 V i odwrotnie.

Przetwornice i7A dostępne są w kilku wersjach obudów do montażu przewlekanego w obwodach drukowanych. Najpopularniejszym formatem jest wersja open frame, ale dostępna jest także wersja z wbudowaną aluminiową płytką do termicznego połączenia z chassis oraz tradycyjne wykonanie z radiatorem. Przetwornice pracują w szerokim zakresie napięć wejściowych, są dostępne dla różnych napięć wyjściowych i mają wbudowane zabezpieczenia przed zwarciem, przepięciowe, termiczne oraz przetężeniowe. Ze względu na niewielkie wymiary, dużą sprawność i stabilność napięcia wyjściowego przetwornice i7A są szczególnie polecane do zastosowań przemysłowych i sprzętu telekomunikacyjnego (fot. 3).

 
Fot. 3. I7C4W008A120V-001R – miniaturowy konwerter 300-watowy

 

Transfer Multisort Elektronik
tel. 42 645 55 55
www.tme.pl

Zobacz również