XCL232 – idealny konwerter do Internetu Rzeczy i elektroniki mobilnej

| Technika

W przypadku konwerterów zasilających i stabilizatorów stosowanych w aplikacjach IoT i elektroniki noszonej bardzo istotny jest mały prąd spoczynkowy, ponieważ w trybie uśpienia prąd zasilania takiego konwertera stanowi znaczną część całkowitego zużycia energii, co ma ogromny wpływ na żywotność baterii. Klienci oczekują coraz dłuższego czasu pracy przy rzadszym ładowaniu. Nowy układ XCL232 firmy Torex pomaga osiągnąć dobry rezultat, zużywając tylko 200 nA w stanie spoczynku.

XCL232 – idealny konwerter do Internetu Rzeczy i elektroniki mobilnej
 
Rys. 1.

Przetwornica DC-DC XCL232 zapewnia maksymalny prąd wyjściowy 150 mA, pracuje w trybie obniżania napięcia i ma zintegrowaną cewkę indukcyjną. Zakres napięcia wejściowego wynosi od 1,8~6,0 V, a napięcie wyjściowe jest ustalane w krokach 50-miliwoltowych w zakresie 0,5~1,9 V i krokach 0,1 V w zakresie 2,0~3,6 V. Takie zakresy idealnie nadają się do zastosowań zasilanych pojedynczym ogniwem litowo-jonowym lub polimerowym.

Producent osiągnął ultramałą wartość prądu spoczynkowego 200 nA, dzięki zastosowaniu modulacji PFM i synchronicznego prostownika, zminimalizował straty konwersji przy niskim prądzie obciążenia. Do działania układ potrzebuje jedynie dwóch kondensatorów zewnętrznych (rys. 1).

 
Rys. 2.

XCL232 ma również pin Enable umożliwiający przełączenie w tryb czuwania, w którym pobór spada do 0,1 μA. Dostępna jest również opcjonalna funkcja szybkiego rozładowania kondensatora wyjściowego, w czasie wyłączania. Obwód blokady UVLO blokuje zintegrowane sterowniki FET-ów kluczujących dla zbyt małych napięć zasilających.

 
Rys. 3.

Wysoka sprawność przy małym stopniu obciążenia

 
Rys. 4.

Prąd spoczynkowy 200 nA pośrednio zapewnia również wysoką sprawność (ponad 80% – rys. 2) przy małych prądach obciążenia (w zakresie 1 μA~100 μA), co dodatkowo pomaga przedłużyć żywotność baterii. Rysunek 3 pokazuje typowy obwód aplikacyjny zasilany z ogniwa litowego/polimerowego, w którym XCL232 jest używany do obniżania napięcia do 2,8 V z akumulatora w celu zasilania MCU o niskim Iq. Konwerter XCL232 jest dostępny w obudowie CL-2025-03 o wymiarach tylko 2,5×2,0×1,04 mm (patrz rys. 4).

Więcej informacji na temat XCL232 można znaleźć na stronie: https://www.torex-europe.com/products/micro-dc-dc/step-down-1/xcl232/

 

Pawel Pajda, Sales Engineer Active Components – Poland

CODICO Poland
tel. 12 417 10 83
www.codico.com

Zobacz również