Dlaczego złącza mają tak duży wpływ na rentowność projektów PV?

| Technika

Rentowność projektu fotowoltaicznego jest zagrożona, gdy kilka czynników ryzyka wpływa na instalację. Okablowanie bezsprzecznie odgrywa w tym kontekście istotną rolę, ponieważ musi zapewniać stabilny przesył generowanej energii z modułów do falownika oraz sieci.

Dlaczego złącza mają tak duży wpływ na rentowność projektów PV?

Kluczem do sprawnej pracy i bezpiecznego oddawania energii jest też bez wątpienia wieloletnia niezawodność oraz stale niska rezystancja styków najważniejszych elementów, jakimi są złącza.

I odwrotnie, rosnąca rezystancja styków, np. ze względu na niedostateczne właściwości materiałów, może mieć ogromny i ostatecznie decydujący wpływ na ryzyko i opłacalność projektu fotowoltaicznego. Należy zauważyć, że czynniki ryzyka są ze sobą ściśle powiązane, co ilustruje rysunek 1.

Po co oszczędzać w niewłaściwym miejscu i zwiększać ryzyko?

Staranny dobór złączy oraz ich wpływ na rentowność projektu są bardzo ważne. Na etapie planowania projektu systemu fotowoltaicznego główny nacisk kładziony jest na koszty początkowe i w dużej mierze na dwie pozycje generujące najwyższe koszty: moduły fotowoltaiczne i falowniki.

Złącza, stanowiące kluczowy element okablowania, są często pomijane. W obliczeniach finansowych komponenty okablowania tj. złącza, kable, puszki odgrywają niewielką rolę, ponieważ stanowią mniej niż 1% całkowitych kosztów początkowych (CAPEX), a dla złączy odsetek ten jest jeszcze mniejszy (ok. 0,03%). Tak więc wybór złączy z niższej półki, które są o około 30% tańsze w porównaniu ze złączami Staübli, może dawać absolutnie marginalną różnicę w całkowitych kosztach: oznacza to potencjalną oszczędność nie większą niż 0,01% kosztów początkowych. Niezależnie od mikroskopijnej skali tych potencjalnych oszczędności, twórcy projektów fotowoltaicznych czasami próbują obniżyć koszty, wybierając rozwiązania produktowe z niższej półki, aby jeszcze bardziej zoptymalizować CAPEX.

 
Rys. 1. Wpływu poszczególnych rodzajów awarii na opłacalność projektu PV wg Solar Bankability
 
Rys. 2. Rosnąca w czasie rezystancja styków i temperatura złącza o niskiej jakości w porównaniu z oryginalnym MC4

Kompromisy w obszarze jakości wiążą się jednak z wieloma ryzykami, zagrażają zwrotowi z inwestycji i mogą szybko zamienić krótkoterminowe oszczędności w znaczne straty. Te pozornie małe komponenty mogą mieć ogromny i ostatecznie decydujący wpływ na ryzyko oraz zwrot z inwestycji projektu fotowoltaicznego.

Muszą one jednak zapewnić bezpieczny i niezawodny przesył produkowanej energii w długim okresie.

Gdy zabraknie stałego połączenia lub dojdzie do awarii, nie będzie zapewnionego zasilania, czego konsekwencją będą zmniejszona rentowność i mniejszy zwrot z inwestycji.

Bezpieczna eksploatacja w długim okresie

 
Rys. 3. Inwestycja: koszty zależą od prawidłowego i szczegółowego zaplanowania przedsięwzięcia, wielkości i projektu inwestycji, jej wykonania, lokalizacji itd.

Na etapie planowania projektu koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, iż instalacje fotowoltaiczne projektowane są z myślą o eksploatacji przekraczającej 25 lat. Oznacza to, że wszystkie komponenty powinny cechować się wyjątkową odpornością oraz stabilną i wysoką sprawnością.

Poważne konsekwencje

Niewłaściwy wybór złącza może doprowadzić do wyższych kosztów operacyjnych i konserwacyjnych (OPEX), a także niższej wydajności energetycznej na przestrzeni czasu (>25 lat). Daje to w rezultacie niższą sprawność systemu PV i ma negatywny wpływ zarówno na zwrot z inwestycji, jak i na LCOE, dlatego kluczowe jest długofalowe planowanie wieloletniej eksploatacji.

 

 

 

Semicon
tel. 22 615 83 40
fotowoltaika@semicon.com.pl
www.semicon.com.pl