Nvidia pracuje na zysk

Projektant układów graficznych Nvidia wypracowała w I kw. 2010 r. niewielki wzrost obrotów i zysku, jednak w kolejnym kwartale zapowiada sezonowy spadek obrotów o od 3 do 5%. W I kw.

Posłuchaj
00:00
Nvidia zanotowała obroty nieco przekraczające miliard dol. i zysk w wysokości 137,6 mln dol., podczas gdy we wcześniejszych trzech miesiącach obroty firmy wyniosły 982 mln dol. a zysk 131 mln dol. W ten sposób Nvidia poprawiła swój wynik finansowy, który w ciągu ostatnich dwóch lat był ujemny. Nadzieje na lepsze wyniki firma wiąże ze spodziewanym 15% wzrostem sprzedaży na rynku pecetów, jaki pociągnie za sobą większą sprzedaż kart i procesorów graficznych.

Złą passę firma przełamała w lutym br., kiedy to odnotowała wysoką sprzedaż. Okazało się jednak, że ze względu na niewystarczającą wydajność produkcyjną fabryk TSMC w procesie 40-nm Nvidia nie była w stanie zapewnić odpowiednio wysokiej podaży m.in. takich poszukiwanych przez klientów układów jak procesory graficzne Fermi, przez co jej dochody mogły być niższe nawet o 150 mln dol.

Poza najszybszymi i najdroższymi na rynku jednordzeniowymi kartami graficznymi Fermi Nvidia zamierza podpisać kontrakty na dostawy nowych produktów takich jak układy graficzne Optimus do laptopów oraz bazujące na ARM procesory Tesla do smartfonów i tabletów.

Według przedstawicieli Nvidii, chociaż bieżące problemy z zaopatrzeniem w nowe układy są rozwiązane, zdolności produkcji w procesie 40-nm fabryk na całym świecie są obecnie niewystarczające.

Powiązane treści
Dzięki Tegrze 4 Nvidia umacnia pozycję na rynku procesorów
Bardzo dobre wyniki Nvidii w I kw.
Nvidia z własnym układem ARM zaatakuje rynek procesorów
Nvidia zwiększa straty
Nvidia obniżyła prognozy na IV kwartał
Nvidia redukuje zatrudnienie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów