Systemy Embedded Microsoftu

| Gospodarka Artykuły

Wraz z rozwojem urządzeń przenośnych i rynku zastosowań przemysłowych, Microsoft aktualizuje swoje oprogramowanie, co jakiś czas zmieniając koncepcję jego nazewnictwa i strategię marketingową. Polscy inżynierowie mieli okazję zapoznać się z aktualnymi produktami z rodziny Windows Embedded na seminarium zorganizowanym na początku listopada w Warszawie, wspólnie przez firmy Silica, Microsoft i Intel.

Systemy Embedded Microsoftu

Systemy wbudowane stanowią coraz ważniejszy rynek dla Microsoftu. Należy jednak z góry zaznaczyć, że podział na systemy wbudowane i pozostałe polega w tym przypadku przede wszystkim na sposobie licencjonowania. Co więcej, do omawianego działu systemów operacyjnych nie jest zaliczany Windows 7 Phone, gdyż sprzedawany jest on poprzez inne kanały sprzedaży niż produkty z rodziny Windows Embedded. Podstawową odmianą Windows Embedded jest "Standard", która bazuje - w zależności od wersji na Windows XP lub Windows 7. Obecnie dostępna jest również w postaci 64-bitowej.

Odmiana Enterprise gromadzi w sobie wszelkie klasyczne systemy operacyjne firmy Microsoft, które od ich konsumenckiej odmiany różnią się tylko licencją. Niedawno wprowadzono odmianę "POSReady", która została przystosowana do szybkiej instalacji na urządzeniach typu "Point of Service". Dostępne jest także Windows Embedded Server, które przeznaczono do zamkniętych systemów serwerowych. Z kolei pod nazwą Embedded "Compact" kryje się system przypominający dawny Windows CE, który może działać nie tylko na procesorach z rodziny x86, ale także np. ARM. Jest on przeznaczony dla najmniejszych, przenośnych urządzeń.

Nowości Intela

Uzupełnieniem seminarium było wystąpienie przedstawiciela firmy Intel, który zaprezentował cechy najnowszych układów z rodziny Atom. Omówił znaczenie wprowadzenia standardowej magistrali PCIexpress w miejsce dotychczasowej FSB (Front Side Bus). Dzięki tej zmianie, liczba producentów układów peryferyjnych dla procesorów Intel Atom będzie praktycznie nieograniczona, podczas gdy dotąd produkowało je tylko kilka firm, które wykupiły licencje od Intela. Kilka urządzeń przemysłowych do wbudowania marki Advantech, z obecnie produkowanymi procesorami Intela można było zobaczyć na specjalnie zorganizowanym stoisku firmy Elmark.

Podsumowanie

W seminarium uczestniczyło około 30 osób. Oprócz opisu oferty systemów Microsoftu zaprezentowano przykład instalacji jednego z Windows Embedded i konfiguracji jego składników. Organizatorzy przekonywali, że korzystanie z gotowego, zamkniętego oprogramowania do systemów wbudowanych jest bardziej opłacalne, niż tworzenie własnego systemu operacyjnego w oparciu o Linuksa. Przypominali, że twórca oprogramowania odpowiada za patenty wykorzystane w systemie, co w przypadku korzystania z produktów zamkniętych oznacza, że wszelkie roszczenia są kierowane np. do Microsoftu, zamiast do producenta gotowego urządzenia.

Marcin Karbowniczek