Ile zarabiają polscy inżynierowie?

Według badania firmy rekrutacyjnej Antal International inżynierowie są jednymi z najbardziej pożądanych przez polskie firmy pracowników. Konkurencję pogłębiają coraz intensywniejsze działania niemieckich pracodawców mające na celu skłonienie polskich specjalistów i menedżerów do wyjazdu. Przekłada się to na rosnące zarobki w tej branży. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7000-8000 PLN brutto.

Posłuchaj
00:00

"Wynagrodzenia inżynierów wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Na stanowiskach specjalistycznych możemy mówić o wzroście w wysokości 10-15%, na menedżerskich nawet 20%." - zauważa Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor dywizji zajmującej się rekrutacją wysoko wykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością.

"Wynagrodzenia inżynierów z branży elektronicznej, elektrotechnicznej czy automatyki są do siebie zbliżone i wahają się między 5500-7000 PLN brutto. Tyle zarabia inżynier projektu w branży elektronicznej oraz w automatyce, podobne zarobki również osiąga inżynier procesu specjalizujący się w elektrotechnice."

MP

Powiązane treści
Światowy Zjazd Inżynierów Polskich
Inżynierowie w USA umiarkowanie zadowoleni z zarobków w 2014 r.
Co wpisać w LinkedIn w pozycji wiedza i doświadczenie?
Czynnik ludzki w usługach EMS
ATIC ściąga inżynierów do Emiratów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów