ASML odnotował spadek liczby zamówień

Zamówienia na sprzęt produkcyjny otrzymane przez ASML w II kw. roku były niższe niż oczekiwano, jednak dostawca narzędzi do litografii uzyskał w tym okresie rekordowe obroty, a perspektywy w skali całego roku są bardzo dobre. Niższe od oczekiwanych zamówienia na standardowe narzędzia do litografii opiewały w II kw. na 840 mln euro.

Dodaj do ulubionych źródeł w Google
Posłuchaj
00:00

Firmy zamówiły 29 nowych i 5 używanych maszyn, o kilka mniej niż oczekiwano, poinformował ASML. Firma prognozuje zamówienia na III kw. na niecałe 500 mln euro. W opinii firmy, przed podjęciem decyzji o przygotowaniu zdolności produkcyjnej klienci obecnie szacują prognozy popytu na rynku finalnych produktów półprzewodnikowych na 2012 r.

Zgodnie z oczekiwaniami, w przyszłym roku wdrażane będą nowe procesy technologiczne w sektorach urządzeń logicznych, układów NAND flash i DRAM, co będzie sprzyjać dostawom narzędzi, w tym m.in. pierwszych systemów EUV do produkcji seryjnej.

Obroty ASML w II kw. roku wyniosły 1,53 mld euro, o 5% więcej w ujęciu kwartalnym i o 42% więcej w skali roku. Zysk wyniósł 432 mln euro, o 9% więcej kwartalnie i o 81% więcej w skali roku.

MT

Chcesz częściej widzieć nasze artykuły w Google? Dodaj ElektronikaB2B do ulubionych źródeł
Powiązane treści
W 2017 roku ASML wzmocnił dominację na rynku litografii półprzewodników
ASML i IMEC odnowiły umowę o współpracy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Rynek urządzeń do produkcji półprzewodników (WFE) u progu eksplozji - ponad 1,2 bln dolarów skumulowanej sprzedaży do 2031 roku
Komunikacja
eSIM staje się nowym fundamentem cyberbezpieczeństwa
Optoelektronika
TSMC i Sony łączą siły w produkcji sensorów obrazu. Projekt wart 6,3 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Dla producentów pamięci AI to żyła złota
Zasilanie
Elektrotim z najkorzystniejszą ofertą w przetargu PSE na rozbudowę stacji Leśniów
Zasilanie
AI napędza wzrost Infineona. Spółka podnosi prognozę przychodów
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Electronica 2026 - targi i konferencja producentów elektroniki
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2026
Automatyczny import
Monitoring stanu łopat turbin wiatrowych: system BLADEcontrol w praktyce

Szafa wydawcza JotKEl

Nowoczesny przemysł stanowi szczególne wyzwanie dla gospodarki magazynowej. Duże znaczenie ma zwłaszcza pozyskanie informacji zwrotnej o aktualnym stanie zasobów, co umożliwia optymalizację dostaw. Dobrze zorganizowana gospodarka magazynowa zapewnia ciągłość produkcji, a to bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów postojów. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom i bazując na prawie 50-letnim doświadczeniu, firma JotKEl stworzyła system automatycznych mebli wydawczych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów