TI zwiększył przewagę na rynku układów analogowych

| Gospodarka Artykuły

Texas Instruments ponownie okazał się największym na świecie dostawcą układów analogowych w 2011 r. i jednocześnie zwiększył przewagę nad zajmującym drugie miejsce ST Microelectronics, poinformowała firma badania rynku Databeans. W ubiegłym roku TI uzyskał 15,4% udział w łącznym rynku układów analogowych, poprawiając wynik z 2010 r., kiedy do firmy należało 14,6% rynku. ST Microelectronics osiągnął słabszy wynik w ujęciu rocznym i jego udział zmalał z 10,1% do 9,9% w 2011 r., poinformował Databeans.

TI zwiększył przewagę na rynku układów analogowych

Tabela 1. Najwięksi dostawcy układów analogowych pod względem obrotów w 2011 r. (dane w mln dol., źródło: Databeans)

Według firmy analitycznej na rynku układów analogowych w 2011 r. dominowały te same nastroje, co w całej branży półprzewodników. Sprzedaż ograniczały słaby popyt w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz kryzys zadłużenia, który uwidocznił się szczególnie w Unii Europejskiej.

Łączna sprzedaż układów analogowych wyniosła w ubiegłym roku 42,34 mld dol., praktycznie stojąc w miejscu w skali roku, jeżeli pominąć wzrost 0,12%. Sprzedaż układów analogowych przez TI zwiększyła się o 5%, do 6,5 mld dol. W omawianym okresie Texas Instruments kupił firmę National Semiconductor i przekształcił ją w swój kalifornijski oddział.

Databeans podkreślił, że dzięki temu oraz innym wcześniejszym zakupom, TI dysponuje obecnie największym zapleczem produkcyjnym układów analogowych na świecie. Poprawić wyników sprzedaży nie zdołał natomiast STMicroelectronics, którego obroty na rynku analogowym zmalały w roku ubiegłym łącznie o 3%, do 4,2 mld dol., poinformował Databeans.

Według agencji na wyniki europejskiego dostawcy największy wpływ miały słabe wyniki jego spółki joint venture z Ericssonem, działającej w sektorze bezprzewodowym, ST-Ericssona. Od momentu powstania w 2009 r. ST-Ericsson nie przekroczył jak dotąd progu rentowności. Na kolejnych miejscach w rankingu największych dostawców uplasowały się Analog Devices, Infineon, Maxim oraz NXP Semiconductors.

Marcin Tronowicz