Smartfon pozwoli wykryć i zidentyfikować niewypały
| Gospodarka ArtykułyStudenci WAT opracowali dedykowaną na smartfony specjalną aplikację SAPER, która pozwala wykrywać i identyfikować zakopane w ziemi materiały wybuchowe. Program wykorzystuje wbudowany w urządzeniach magnetometr do stworzenia charakterystyki zaburzeń pola magnetycznego wywołanych przez ładunek wybuchowy, a następnie porównuje je z danymi umieszczonymi na serwerze w celu identyfikacji i oceny zagrożenia.
Na razie miny i niewybuchy można wykrywać tylko z odległości 30 cm, ale zespół zapowiada, że na WAT powstaje już zewnętrzny bezprzewodowy magnetometr, dzięki któremu zasięg aplikacji będzie można zwiększyć nawet do 1 metra.
SAPER potrafi rozpoznać 40 rodzajów ładunków wybuchowych, takich jak pociski moździerzowe, miny przeciwpancerne czy bomby kasetowe. Jeśli materiał wybuchowy zostanie pozytywnie zidentyfikowany, to telefon automatycznie wyśle powiadomienie o zagrożeniu do systemu dowodzenia oraz opublikuje informację na serwisach społecznościowych.
Twórcy podkreślają, że aplikacja w połączeniu ze smartfonem nie zastąpi wykrywaczy min, ale z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczby tragicznych wypadków. Z powodu niewypałów co 20 minut na świecie ginie jedna osoba.
Aplikacja została napisana pod system mobilny Windows Phone, jednak w niedługim czasie mają pojawić się wersje na inne popularne systemy operacyjne do smartfonów - Android i iOS.
Michał Pieniążek