Smartfon pozwoli wykryć i zidentyfikować niewypały

Studenci WAT opracowali dedykowaną na smartfony specjalną aplikację SAPER, która pozwala wykrywać i identyfikować zakopane w ziemi materiały wybuchowe. Program wykorzystuje wbudowany w urządzeniach magnetometr do stworzenia charakterystyki zaburzeń pola magnetycznego wywołanych przez ładunek wybuchowy, a następnie porównuje je z danymi umieszczonymi na serwerze w celu identyfikacji i oceny zagrożenia.

Posłuchaj
00:00

SAPER potrafi rozpoznać 40 rodzajów ładunków wybuchowych, takich jak pociski moździerzowe, miny przeciwpancerne czy bomby kasetowe.

Na razie miny i niewybuchy można wykrywać tylko z odległości 30 cm, ale zespół zapowiada, że na WAT powstaje już zewnętrzny bezprzewodowy magnetometr, dzięki któremu zasięg aplikacji będzie można zwiększyć nawet do 1 metra.

SAPER potrafi rozpoznać 40 rodzajów ładunków wybuchowych, takich jak pociski moździerzowe, miny przeciwpancerne czy bomby kasetowe. Jeśli materiał wybuchowy zostanie pozytywnie zidentyfikowany, to telefon automatycznie wyśle powiadomienie o zagrożeniu do systemu dowodzenia oraz opublikuje informację na serwisach społecznościowych.

Twórcy podkreślają, że aplikacja w połączeniu ze smartfonem nie zastąpi wykrywaczy min, ale z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczby tragicznych wypadków. Z powodu niewypałów co 20 minut na świecie ginie jedna osoba.

Aplikacja została napisana pod system mobilny Windows Phone, jednak w niedługim czasie mają pojawić się wersje na inne popularne systemy operacyjne do smartfonów - Android i iOS.

Michał Pieniążek

Powiązane treści
STMicro wprowadzi na rynek pikoprojektory do urządzeń przenośnych
Czterordzeniowy procesor mobilny Exynos w najnowszym smartfonie Galaxy S III
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów