Polacy coraz bliżej uruchomienia przemysłowej produkcji grafenu
| Gospodarka ArtykułyPolska jest coraz bliżej uruchomienia przemysłowej produkcji tworzyw sztucznych z dodatkiem grafenu. W tym celu zostanie utworzone konsorcjum zrzeszające instytuty naukowe, uczelnie oraz prywatne firmy. W jego skład wejdą Zakłady Azotowe "Tarnów", Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), spółka Nano Carbon, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Zakłady Azotowe "Tarnów" oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych już złożyły wniosek o dofinansowanie w ramach programu Graf-Tech Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na który tylko w tym roku wyasygnowano 60 mln zł. Lista zwycięskich projektów konkursu zostanie ogłoszona w połowie września, każdy może liczyć na maksimum 5 mln zł na prace badawczo-rozwojowe.
- Zapewne wystartujemy z Tarnowem wcześniej, nie czekając na wynik konkursu. Jeśli będzie pozytywny, wzmocni projekt - mówi dr Zygmunt Łuczyński, szef ITME. Formalnie konsorcjum zostanie zawiązane dopiero po ogłoszeniu wyników.
Grafen to najcieńszy i najbardziej wytrzymały materiał na świecie, a zarazem doskonały przewodnik. W przyszłości materiał ten może zastąpić wykorzystywany w produkcji układów scalonych krzem.
Według amerykańskiej firmy BCC Research rynek wyrobów z dodatkiem grafenu osiągnie w 2020 r. wartość 675 mln dol.
Michał Pieniążek
źródło: Gazeta Wyborcza