UKE rozpoczęło przetarg na pasmo LTE

| Gospodarka Artykuły

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił kluczowy dla telefonii mobilnej przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz, poinformował urząd w komunikacie. Głównym kryterium w przetargu ma być zachowanie konkurencyjności na rynku.

UKE rozpoczęło przetarg na pasmo LTE

Urząd poinformował, że każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31 grudnia 2027 r. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego internetu LTE.

Do tej pory zainteresowanie przetargiem (oprócz czterech głównych operatorów: Centertela, Polkomtela, PTC i P4) deklarowała spółka Emitel, która chce na nich świadczyć usługi hurtowe (dla innych operatorów).

UKE podał, że kryteriami rozstrzygnięcia przetargu będą: wysokość zadeklarowanej kwoty, wiarygodność finansowa uczestników oraz zachowanie warunków konkurencji.

Wpływ przetargu, na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, na gospodarkę może się różnić nawet o 6,2 mld zł. To wynik symulacji wpływu różnych scenariuszy na tzw. bilans dobrobytu społecznego - 6,2 mld zł to różnica między najbardziej i najmniej korzystnym wariantem dla gospodarki i konsumentów. Analitycy, m.in. z firmy Audytel, oceniają że rezultaty przetargu będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego rynku telefonii mobilnej.

źródło: wnp.pl

Zobacz również