Fujitsu sprzedaje część firmy odpowiedzialną za półprzewodniki

Fujitsu, największy japoński dostawca usług informatycznych, poszukuje nabywców na swój dział zajmujący się półprzewodnikami jako część działań restrukturyzacyjnych.

Posłuchaj
00:00

Twórca superkomputera K zatrudnił szwajcarską firmę UBS AG jako doradcę finansowego w procesie sprzedaży części firmy zajmującej się produkcją półprzewodników. Może ona być warta nawet 200 mld jenów (2,6 mld dolarów).

- Biorąc wszystko, w tym patenty, pod uwagę, oddział jest wart co najmniej 200 miliardów jenów - Yoshihisa Toyosaki, analityk z Tokio.

Fujitsu poniósł wielkie straty przez spadek popytu na półprzewodniki stosowane w telewizorach z płaskim ekranem oraz restrukturyzację przedsiębiorstwa po starciach z konkurencją, Samsungiem i Apple, którzy spowodowali spore zamieszanie i zmniejszenie zainteresowania japońskimi producentami elektroniki użytkowej.

- Fujitsu stara się znaleźć nabywców lub partnerów do działu półprzewodników, aby skupić się na swojej podstawowej działalności w zakresie rozwiązań systemowych - powiedział Yuichi Ishida, analityk z Tokio - Jednak, jako że biznes półprzewodnikowy jest przepełniony, znalezienie kupców może być trudne.

Masahiro Yamane, rzecznik prasowy Fujitsu, powiedział, że decyzja nie została jeszcze podjęta i odmówił dalszych komentarzy. Natomiast UBS wcale nie komentowało tematu.

Fujitsu spadł o 0,3% do 303 jenów, powiększając spadek w tym roku do 24%.

Mateusz Woźniak

Powiązane treści
Fujitsu i ON Semiconductor zawarły umowę o świadczenie usług produkcji półprzewodników
Fujitsu podpisał kompleksowy kontrakt z ARM
Fujitsu inwestuje w Tensilicę
Fujitsu i Toshiba łączą biznes telefonów komórkowych
Siemens wystąpi ze spółki joint venture z Fujitsu
Fujitsu przenosi produkcję z Europy do USA
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
Farnell zaprezentował praktyczne innowacje w zakresie brzegowej AI
Produkcja elektroniki
Deficyt podaży pamięci DRAM utrzyma się do 2028 roku
Komponenty
Ukryte zagrożenia z Chin
Projektowanie i badania
Nowe wyzwanie element14 Community: Wprowadź sztuczną inteligencję na linię produkcyjną
Komponenty
Rynek pamięci zmienił się nie do poznania
Projektowanie i badania
Dzień Otwarty WAT - 28 marca 2026 r.
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026
Magazyn
Marzec 2026
Magazyn
Luty 2026

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów