Rozbudowa katowickiego centrum przetwarzania danych

Inwestycję zrealizuje spółka 3Services Faktory, należąca do grupy 3S. Obok budynku data center otwartego w maju 2011 r. powstanie kolejny obiekt. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 12 mln zł.

Posłuchaj
00:00

Pierwszy budynek, o powierzchni 800 m², mieści 220 szaf serwerowych. Jest on już w ponad dwóch trzecich wynajęty. Obecnie rozpoczyna się rozbudowa katowickiego centrum przetwarzania danych, w ramach której powstanie nowy budynek o powierzchni tysiąca m². Będzie mógł pomieścić około 340 szaf serwerowych. Prace budowlane mają być zakończone jesienią 2013 r. Ostatecznie powierzchnia centrum, razem z ośrodkiem zapasowym zlokalizowanym w Bytomiu, obejmie 4 tys. m².

Drugi budynek zostanie wyposażony m.in. w niezależne linie energetyczne i światłowodowe, zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz dostęp do węzłów głównych operatorów telekomunikacyjnych. Inwestor zabiega o możliwość zainstalowania zasilania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Klientami katowickiego centrum przetwarzania danych są głównie firmy z sektora finansowego i informatycznego. Ośrodek zlokalizowany jest w pobliżu autostrad A1 i A4, na katowickiej Mrówczej Górce, przeznaczonej dla przedsiębiorców przyczyniających się do rozwoju nowych technologii. Jest największym na Śląsku i jednym z największych w Polsce tego typu centrów.

Grupa 3S łączy śląskie przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej. Od ponad 10 lat buduje w regionie infrastrukturę światłowodową i m.in. zarządza obiektami typu data center. Wcześniej grupa używała nazwy 3S Śląskie Sieci Światłowodowe.

źródło: controlengineering.pl

Powiązane treści
Katowice otwierają przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej
W Toruniu uruchomiono centrum przetwarzania danych Exea Data Center
IBM otworzył w Polsce nowe centrum przetwarzania danych
Piętnasta edycja Cisco Forum
Solorz-Żak wejdzie na rynek centrów danych
ING powiększy centrum informatyczne w Katowicach
Deutsche Telekom otwiera centrum danych w Katowicach
Apple wybuduje ogromną instalację fotowoltaiczną do zasilania serwerowni
Zmiany na rynku łączności światłowodowej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów