IBM otworzył w Polsce nowe centrum przetwarzania danych

| Gospodarka Artykuły

Nowe Data Center firmy IBM uruchomione w Błoniu w okolicach Warszawy należy do najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych tego typu centrów w Polsce. To trzeci tego typu ośrodek obliczeniowy IBM w Polsce. Centrum zajmuje powierzchnię około 3500 m². Oddany do użytku budynek posiada klasę IBM LEVEL 3. Został zaprojektowany i wykonany zgodnie ze standardami gwarantującymi najwyższy poziom bezpieczeństwa fizycznego: ogniowego, zalewowego i wybuchowego.

IBM otworzył w Polsce nowe centrum przetwarzania danych

Centrum przetwarzania danych IBM zostało zaprojektowane zgodnie z wymogami ekologicznymi tzw. green data centers. Rozwiązania takie jak freecooling, buforowy magazyn zimnej wody, wykorzystanie generowanej energii do ogrzewania pomieszczeń decydują o tym, że ośrodek ma możliwie minimalny wpływ na środowisko zewnętrzne.

Ośrodek spełnia rygorystyczne wymagania norm i certyfikatów w zakresie ochrony przed włamaniem, szczelności przed dymem, ochrony przed wnikającą wodą, tłumienia pól elektromagnetycznych, szczelności przed wodą gaśniczą, szczelności pyłowej, odporności na wstrząsy udarowe, eksplozję oraz innych. Pomieszczenie przeznaczone na sprzęt IT zostało zbudowane z wykorzystaniem najwyższej klasy technologii Rittal (dawniej Lampertz). To największa hala IT na świecie wybudowana w tej technologii.

- W erze gwałtownego przyrostu danych, firmy stają przed wyzwaniem efektywnego zarządzania i eksploatacji swoich systemów IT. Nowoczesny ośrodek obliczeniowy IBM w podwarszawskim Błoniu jest odpowiedzią na potrzeby firm w obszarze zapewnienia niezawodności działania, wiarygodności i bezpieczeństwa przetwarzanych operacji - mówi Ales Bartunek, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. - Cieszymy się, że to właśnie w Polsce z sukcesem realizowane są tej klasy inwestycje, co świadczy również o ważności rynku polskiego dla IBM oraz jest odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie na moc obliczeniową naszych klientów.

IBM zrealizował już na świecie ponad 1000 projektów budowy modularnych centrów danych. W porównaniu do tradycyjnych ośrodków tego typu pozwala to klientom na oszczędności rzędu 30% w skali roku.

źródło: IBM

Zobacz również