Uniwersytet w Tokio rozwija technologię "skomputeryzowanego papieru"

Laboratorium Naemura na tokijskim uniwersytecie pracuje nad technologią łączącą papier i komputer, dzięki której zapis na takim papierze można będzie automatycznie kasować, kopiować i drukować. Technologia określana jest mianem pierwszego kroku do papierowego Google Docs i - jak mówią pomysłodawcy - jako jedyna zmienia papier w wyświetlacz.

Posłuchaj
00:00

Opracowywany system "skomputeryzowanego papieru" korzysta z kamery i komputera oraz światła lasera i promieniowania UV. Możliwe jest dzięki temu bezpośrednie szkicowanie na papierze i natychmiastowe użycie rysunku w komputerze. Przykładowo, użytkownik może rysować krawędzie znaków tworząc wizerunek trójwymiarowego tekstu czy też szkicować figury, a kolorować je automatycznie. Do tej pory można było wykonać projekt na papierze i zaimportować rysunek do komputera, używając cyfrowego pióra. Nie można było jednak manipulować rysunkiem z komputera na papierze.

Tomoko Hashida - Uniwersytet w TokioPióro do szkicowania wykorzystuje termoaktywny tusz Frixion, który staje się przezroczysty po podgrzaniu. Aby usunąć sporządzone szkice oświetla się je od tyłu laserem. Tusz może być usunięty z dużą dokładnością, w odstępach 0,024 mm. Papier jest pokryty materiałem fotochromowym, który zmienia kolor pod wpływem pochłaniania światła. Do drukowania obrazu na papierze wykorzystuje się projektor UV o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Ideą rozwijanej technologii jest przeniesienie na papier części operacji typowych dla komputera. Inżynierowie dążą do umożliwienia wielu oddalonym od siebie osobom równoległej pracy nad jednym dokumentem, podobnie jak w środowisku Google Docs, tyle że na papierze. Prace dotyczą też poprawy procesu renderowania co umożliwi prawdziwą współpracę człowieka i komputera, czyli na przykład da większą precyzję niż ludzka ręka oraz pozwoli od razu pracować na dużym obszarze.

źródło: diginfo.tv

Powiązane treści
E-papier - technologia przyszłości w codziennych aplikacjach
Chińczycy rozwijają grafenowy papier elektroniczny
Procesory Freescale pracują w elektronicznych wyświetlaczach papierowych
Papier elektroniczny - pierwsze produkty na polskim rynku
OLED i e-papier w natarciu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Bosch, STMicroelectronics i TDK liderami globalnego rynku MEMS w 2025 roku – analiza Yole Group
Komponenty
Rynek chipsetów 5G przyspiesza – do 2032 roku osiągnie wartość 39 mld USD
Mikrokontrolery i IoT
Najmniejszy na świecie komputer z Intel Core 13. generacji – AAEON de next-RAP8 wkracza na rynek embedded
Projektowanie i badania
SoMLabs i Scythe Studio: partnerstwo w zakresie rozwiązań embedded
Optoelektronika
Unisystem – 30 lat ewolucji w świecie wyświetlaczy
Projektowanie i badania
Elektroniczna skóra dla robotów: tani, elastyczny i czuły materiał inspirowany ludzkim dotykiem
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów