Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjął już 25 firm

Spośród przyjętych firm 21 zostało ulokowanych w inkubatorze technologicznym a 4 w centrum. Są ponadto dwie pierwsze firmy, które będą wykorzystywać powstające w parku specjalistyczne laboratoria. Jeszcze do końca marca będzie trwał nabór do inkubatora. Rekrutacja skierowana jest do osób, które planują rozpoczęcie działalności lub, które na koniec pierwszego kwartału 2013 roku będą na rynku obecne nie dłużej niż trzy lata.

Posłuchaj
00:00

W inkubatorze znajdą się głównie podmioty zajmujące się nowoczesnymi technologiami z branży IT, automatyki i robotyki oraz elektroniki, e-marketingu, aplikacji mobilnych, grafiki komputerowej i telekomunikacji. W centrum technologicznym działać będą 4 firmy z branży IT, zajmujące się przetwarzaniem danych i tworzeniem oprogramowania dla sektora finansowego. Firmy te zajmą większość powierzchni centrum. Wolne do wynajęcia i zagospodarowania jest jeszcze jedynie około 150 m² powierzchni biurowej.

Na terenie centrum technologicznego powstawać też będą laboratoria. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie tam prowadzić Laboratorium Obrazowania Medycznego. Drugie laboratorium będzie zajmować Polska Akademia Nauk, która je wyposaży na potrzeby Zakładu Profilaktyki Chorób Metabolicznych. W laboratoriach zostało jeszcze do wynajęcia nieco ponad 270 m² powierzchni.

W ramach tworzenia Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego miasto przygotowało dla inwestorów 23,1 ha gruntów w postaci 27 działek. Pierwsze będą wystawione na sprzedaż na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2013 r.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego trwa od maja 2011 r. Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej z programu Rozwój Polski Wschodniej. W wyniku opóźnień inkubator technologiczny zostanie otwarty oficjalnie w trzecim kwartale 2013 r, a centrum technologiczne w czwartym kwartale 2013 r. lub w pierwszym 2014 r. Firmy będą mogły się tam wprowadzać wcześniej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Białystok będzie miał laboratorium badań pól elektromagnetycznych
Tomsad pracuje w nowej siedzibie
Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjmie wkrótce pierwsze firmy
W Warszawie powstanie zaawansowane centrum technologiczne za 385 mln zł
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów