Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach

Budowa nowego ośrodka w Suwałkach kosztowała blisko 67 mln zł i była finansowana ze środków Unii Europejskiej. Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W parku powstały budynki o powierzchni blisko 8 tys. m², w których znajdują się biura, hale produkcyjne i lokale usługowe. Tworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Polska Wschód rozpoczęto w 2004 r.

Posłuchaj
00:00

Niemal połowę powierzchni zajmuje inkubator technologiczny. W pozostałej części znajduje się Centrum Energii Odnawialnej, Regionalna Platforma Multimedialna, Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze oraz Międzynarodowe Wschodnie Centrum Innowacji. Park stawia głównie na przedsiębiorstwa z branży informatycznej, doradczo-konsultingowe oraz z zakresu ochrony środowiska.

W inkubatorze technologicznym ma działać ogółem 35 firm. Jak powiedział prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach Wiktor Raczkowski, obecnie działa 9 firm, z kolejnymi dwiema prowadzone są rozmowy. Nabór chętnych zakończy się w 2015 r.

Firmy działające w inkubatorze otrzymują od parku pomieszczenia biurowe i produkcyjne, laboratoria, dostęp do szerokopasmowego internetu, porady prawne i możliwości starania się o unijne środki. W pierwszym roku funkcjonowania będą miały 50% ulgę przy wynajmie pomieszczeń, w drugim - 35, zaś w trzecim - 20%. Potem zakończą pracę w inkubatorze i będą musiały działać samodzielnie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Tomsad pracuje w nowej siedzibie
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjął już 25 firm
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjmie wkrótce pierwsze firmy
Powstał portal kontaktujący naukowców z przemysłem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów