Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjmie wkrótce pierwsze firmy

Pod koniec 2012 r. ma być gotowy pierwszy obiekt w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym - budynek Inkubatora Technologicznego. Podczas pierwszej rekrutacji do inkubatora zgłosiło się 15 dopiero rozpoczynających działalność, innowacyjnych firm. Decyzje o tym, które z nich zostaną przyjęte zapadną jeszcze w październiku.

Posłuchaj
00:00

Właśnie pod koniec października inkubator miał być gotowy. Jego budowa ma jednak opóźnienie i budynek będzie prawdopodobnie oddany w grudniu. W inkubatorze swoją działalność gospodarczą chcą rozpocząć i rozwijać głównie absolwenci wyższych uczelni lub studenci ostatnich lat studiów oraz wykładowcy akademiccy. Firmy zgłosiły się nie tylko z regionu podlaskiego, ale również z Gdańska i Warszawy.

Według dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT) - dr Jolanty Koszelew - prawie wszystkie spośród pierwszych 15 firm mają szanse przyznania miejsca w Inkubatorze Technologicznym. Firmy przedstawiły interesujące pomysły z dziedziny informatyki, grafiki komputerowej, telekomunikacji i elektroniki. Jest również propozycja z pogranicza grafiki 3D i programowania.

Obecnie trwa druga rekrutacja do inkubatora. O miejsce w nim mogą się teraz starać firmy, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także przedsiębiorcy, którzy są obecnie na rynku nie dłużej niż 3 lata.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny prowadzi też nabór firm do Centrum Technologicznego. Wnioski można składać jeszcze do końca października. Centrum jest miejscem dla większych firm, które będą chciały nie tylko korzystać z biur, ale przede wszystkim rozwijać działalność posługując się bazą naukowo-badawczą parku. Nabór zostanie rozstrzygnięty do końca listopada. Niestety budowa centrum ma poważne opóźnienie.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny ma być otwarty w 2013 r. W dwóch budynkach: Inkubatorze Technologicznym oraz Centrum Technologicznym ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Przygotowano też 23 ha terenów dla inwestorów. Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Najnowsze trendy technologiczne w komunikacji bezprzewodowej
Białystok będzie miał laboratorium badań pól elektromagnetycznych
Tomsad pracuje w nowej siedzibie
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przyjął już 25 firm
Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach
W Warszawie powstanie zaawansowane centrum technologiczne za 385 mln zł
Firmy technologiczne w czołówce rankingu najbardziej wartościowych marek na świecie
Polsce potrzebna jest nowa polityka technologiczna
Szpiegowska technologia od polskiego dostawcy
Nowa technologia recyklingu w procesie produkcyjnym elektroniki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów