Radmor i Centrum Techniki Morskiej beneficjentami offsetu za modernizację okrętów polskiej Marynarki Wojennej

| Gospodarka Artykuły

Umowa offsetowa z Thales Nederland B.V. na modernizację trzech okrętów polskiej Marynarki Wojennej została zrealizowana - skorzystały z niej między innymi Radwar i Centrum Techniki Morskiej, poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Firma dostarczyła uzbrojenie i sprzęt wojskowy do polskich okrętów klasy Orkan. Umowę offsetową podpisano pod koniec 2001 r. Wartość offsetu wyniosła według ministra Bogdana 80 mln zł - więcej niż zapisano w umowie.

Radmor i Centrum Techniki Morskiej beneficjentami offsetu za modernizację okrętów polskiej Marynarki Wojennej

Thales w ramach wykonania umowy przekazał gdyńskiemu Radmorowi technologię nowoczesnych radiostacji, a Centrum Techniki Morskiej - również z Gdyni - zostało wyszkolone, by rozwijać oprogramowanie operacyjne Thalesa do wykorzystania w militarnych systemach taktycznych. Z umowy skorzystały też Stocznia Marynarki Wojennej oraz spółki WB Electronics, Enamor i Storsack Polska.

Dyrektor ds. eksportu Thales Nederland Albert Willemsen powiedział na konferencji, że firma oraz cała grupa zbrojeniowa Thales bardzo dokładnie obserwują polski rynek związany z Marynarką Wojenną. - Patrząc na plany polskiego ministerstwa obrony, polski rynek jest dla Thales Nederland bardzo obiecujący. Firma koncentruje się na wyposażaniu okrętów, ale grupa mogła by być zainteresowana systemami ochrony wybrzeża - dodał.

Dariusz Bogdan przypomniał, że z Thales Nederland będą negocjowane warunki nowej umowy offsetowej dotyczącej wyposażenia budowanego w Polsce okrętu Ślązak. Nie chciał sprecyzować wartości umowy, zaznaczył jednak, że inwestycje skierowane byłyby do firm, które mają już doświadczenie we współpracy z Thales, m.in. do Centrum Techniki Morskiej.

Prezes Centrum Techniki Morskiej Andrzej Kilian powiedział, że inwestycje to nie tylko przekazana wiedza i umiejętności, ale też dostęp do rynków zbytu. Pozwala to na sprzedaż produkowanego w Polsce oprogramowania, m.in. do systemów kierowania ogniem, rakiet ziemia powietrze, do sonarów, wyrzutni pocisków i torped, systemów rozpoznania statków dla klientów na całym świecie, m.in. do Grecji, Turcji, Chile, Kolumbii, Indonezji i Omanu. Z kolei Radmor od początku programu offsetowego wyprodukował 2,5 tys. radiostacji nowej generacji i w najbliższych latach zamierza podwoić tę liczbę, poinformowano na konferencji.

źródło: WNP

Zobacz również