Radmor i Centrum Techniki Morskiej beneficjentami offsetu za modernizację okrętów polskiej Marynarki Wojennej

Umowa offsetowa z Thales Nederland B.V. na modernizację trzech okrętów polskiej Marynarki Wojennej została zrealizowana - skorzystały z niej między innymi Radwar i Centrum Techniki Morskiej, poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Firma dostarczyła uzbrojenie i sprzęt wojskowy do polskich okrętów klasy Orkan. Umowę offsetową podpisano pod koniec 2001 r. Wartość offsetu wyniosła według ministra Bogdana 80 mln zł - więcej niż zapisano w umowie.

Posłuchaj
00:00

Thales w ramach wykonania umowy przekazał gdyńskiemu Radmorowi technologię nowoczesnych radiostacji, a Centrum Techniki Morskiej - również z Gdyni - zostało wyszkolone, by rozwijać oprogramowanie operacyjne Thalesa do wykorzystania w militarnych systemach taktycznych. Z umowy skorzystały też Stocznia Marynarki Wojennej oraz spółki WB Electronics, Enamor i Storsack Polska.

Dyrektor ds. eksportu Thales Nederland Albert Willemsen powiedział na konferencji, że firma oraz cała grupa zbrojeniowa Thales bardzo dokładnie obserwują polski rynek związany z Marynarką Wojenną. - Patrząc na plany polskiego ministerstwa obrony, polski rynek jest dla Thales Nederland bardzo obiecujący. Firma koncentruje się na wyposażaniu okrętów, ale grupa mogła by być zainteresowana systemami ochrony wybrzeża - dodał.

Dariusz Bogdan przypomniał, że z Thales Nederland będą negocjowane warunki nowej umowy offsetowej dotyczącej wyposażenia budowanego w Polsce okrętu Ślązak. Nie chciał sprecyzować wartości umowy, zaznaczył jednak, że inwestycje skierowane byłyby do firm, które mają już doświadczenie we współpracy z Thales, m.in. do Centrum Techniki Morskiej.

Prezes Centrum Techniki Morskiej Andrzej Kilian powiedział, że inwestycje to nie tylko przekazana wiedza i umiejętności, ale też dostęp do rynków zbytu. Pozwala to na sprzedaż produkowanego w Polsce oprogramowania, m.in. do systemów kierowania ogniem, rakiet ziemia powietrze, do sonarów, wyrzutni pocisków i torped, systemów rozpoznania statków dla klientów na całym świecie, m.in. do Grecji, Turcji, Chile, Kolumbii, Indonezji i Omanu. Z kolei Radmor od początku programu offsetowego wyprodukował 2,5 tys. radiostacji nowej generacji i w najbliższych latach zamierza podwoić tę liczbę, poinformowano na konferencji.

źródło: WNP

Powiązane treści
NCBiR doda skrzydeł spółkom z branży morskiej
Radmor podpisał duży kontrakt z wojskiem
Radmor pokaże programowalne radiostacje
Ponad 1000 radiostacji Radmora w Bangladeszu
Radmor realizuje kontrakty z Bangladeszem
Radmor i Raytheon będą rozwijać polską obronę powietrzną
Offset za dostawy systemów do patrolowca Ślązak
Radmor wygrał przetarg na system DMR
RADMOR sponsorem XI edycji konkursu "Gdyński Biznesplan"
RADMOR wygrał przetarg na dostawę systemu łączności TETRA dla lotniska w Kosakowie
Radmor najbardziej innowacyjną firmą w Polsce
WB Electronics i Radmor rozpędzą technologicznie zbrojeniówkę
WB Electronics kupuje Radmor
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów