Productronica okazją do spotkań z dostawcami

W listopadzie w Monachium odbyły się kolejne targi Productronica. Jest to impreza targowa odbywająca się raz na dwa lata, wymiennie z targami Electronica, poświęcona w całości zagadnieniom produkcji elektronicznej. Dla krajowej branży elektroniki targi te zawsze były istotne, a w ostatnich latach, wraz z poszerzającym się potencjałem naszego rynku w zakresie usług EMS, Productronica staje się jeszcze ważniejsza.

Posłuchaj
00:00

Dla firm handlowych zajmujących się sprzedażą urządzeń do produkcji jest to znakomita okazja, aby spotkać się ze swoimi dostawcami, poszukać nowości i kolejnych kontaktów, a nierzadko także pomysłów na rozwój biznesu. Na targach pojawiają się przedstawiciele krajowych producentów elektroniki i firm EMS. Jest to dobra okazja do zobaczenia co nowego dzieje się w technologii produkcji, i w którą stronę ewoluują aktualne rozwiązania, a należy podkreślić, że dynamika zmian w zakresie sprzętu technologicznego jest coraz większa.

Jeśli chodzi o część wystawienniczą, to zawsze nasz potencjał był tutaj wyraźnie słabszy w porównaniu do bliźniaczej wystawy Electronica i przez wiele lat w zasadzie obejmował 1-2 firmy. Niemniej, szczególnie w tej edycji, widać wyraźną zmianę na plus - na targach pojawiło się już kilku wystawców z Polski. Tradycyjnie swoje stoisko miała Mechatronika - nasz jedyny krajowy producent sprzętu do technologii SMT. Firma na targach zaprezentowała po raz pierwszy nowe automaty montażowe MX70 i MX80. Wystawiono także automat M10V i piec do lutowania rozpływowego MR260.

Na targach Productronica 2013 widoczne były produkty antystatyczne krajowej marki Reeco, która od lat z powodzeniem zajmuje się produkcją odzieży antystatycznej wykorzystywanej na halach produkcyjnych i strefach czystych. To właśnie te produkty były osią ekspozycji firmy w tym roku, co widać na zamieszczonym zdjęciu firmowego stoiska.

Trzecim ważnym wystawcą z Polski była firma WG Electronics, znany na rynku dystrybutor podzespołów półprzewodnikowych, narzędzi i oprogramowania dla mikrokontrolerów. Od kilku lat WG rozwija swoją ofertę urządzeń wspomagających produkcję, takich jak pokazywane już w kraju na Automaticonie programatory. To właśnie przemysłowe programatory pamięci i mikrokontrolerów, pakowarki układów w taśmy i materiały Tape & Reel, stały się przedmiotem ekspozycji WG Electronics na targach.

Dwie ostatnie firmy, obecne na Productronice, to Matusewicz Budowa Maszyn, która zajmuje się produkcją urządzeń i elementów stosowanych w procesach chemicznych, np. galwanizerniach oraz firma Navia - dystrybutor urządzeń m.in. do produkcji wiązek kablowych.

 

Ekspozycja Reeco

 

Stoisko WG Electronics

 

Stoiska firm Matusewicz i Mechatronika

Powiązane treści
Siedem firm z Polski weźmie udział w monachijskich targach Productronica
Dwie krajowe firmy na targach SMT Hybrid Packaging 2014
Polska marka na targach Productronica 2013
Productronica 2011, czyli targi dla producentów elektroniki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów