Technicon - gdańskie innowacje

| Gospodarka Artykuły

Odbywające się w Gdańsku targi Technicon Innowacje to trzydniowa impreza, której celem jest umożliwienie spotkania świata nauki z biznesem i sektorem przemysłowym. Targi Technicon są imprezą młodą, która powstała w 2005 roku z połączenia targów Napędy i Sterowanie oraz Elektroinstalacje. Ich zakres zdefiniowany został bardzo szeroko – od mechatroniki przez elektroenergetykę, automatykę z robotyką i sterowanie po informatykę.

Technicon - gdańskie innowacje

W zeszłym roku na większości stoisk Techniconu prezentowały się uczelnie wyższe, instytuty naukowo-badawcze i inne jednostki związane ze światem nauki. W szczególności wyróżniała się Politechnika Gdańska, która dbała również o wysoki poziom merytoryczny seminariów. W zakresie ekspozycji targowej Technicon 2006 wypadł słabo, gdyż liczba firm branżowych prezentujących się na targach była mała. Po tym rozczarowaniu na tegorocznej imprezie tym baczniej przyglądaliśmy się wystawcom z przemysłu, licząc na ich szerszą obecność.

Przede wszystkim informacje

Technicon, zgodnie z zamierzeniami organizatorów, to impreza dedykowana sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, które są zainteresowane wdrażaniem nowych technologii. Z tych powodów trwania targów miało miejsce szereg spotkań dotyczących wsparcia firm, w tym w zakresie projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Jednym z nich był tzw. punkt kontaktowy inicjatywy technologicznej. Celem jego działania była możliwość spotkania z ekspertami ds. przygotowania i oceny projektów oraz prowadzenia audytów oraz ułatwianie polskim firmom wdrażania konkretnych technologii. Pierwszego dnia targów odbyło się również spotkanie dotyczące projektu Innowacje dla rozwoju, który realizowany jest przez Urząd Miasta Gdyni. Targom towarzyszyły spotkania brokerskie Connecting Business oraz przeznaczone dla przedstawicieli firm z sektora MŚP spotkania Biznes Partner. Celem tych ostatnich była pomoc w znalezieniu partnerów handlowych i dostawcy konkretnych rozwiązań i technologii.

źródło: Międzynarodowe Targi Gdańskie

Słaba reprezentacja przemysłu

Na targach obejrzeć można było szereg wynalazków, takich jak syntezator mowy ludzkiej, ekologiczny kuter, inteligentny zbiornik do hodowli ryb czy elektroniczny system pomocy medyczne. Oprócz tych i wielu innych ciekawostek tegoroczny Technicon cechowała spora lista wystawców, która zawierała sto pozycji. Niestety przeglądając ją wnikliwie okazywało się, że znajduje się na niej niewiele firm związanych z przemysłem – przykładami tych nielicznych były Cantoni Motor, InfraTec Polska, Quantum, Sick, TeleMobile Electronics czy Zakład Energoelektroniki Twerd. Bardzo dużą część wystawców stanowili ponownie przedstawiciele świata nauki, w tym głównie wydziałów i katedr politechnik, w szczególności Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie w tym roku zabrakło znanych firm, które wystawiały się na targach rok temu – przykładami są Astat, Apator Toruń, Elfa czy IGE+XAO. Powyższe spostrzeżenia można podsumować stwierdzeniem, że targom, choć są one imprezą ciekawą i wartą odnotowania w kalendarzu inżyniera, wciąż jest daleko do przekroczenia masy krytycznej, jeżeli chodzi o obecność przemysłu. Tymczasem bez tego czynnika impreza będzie ciągle pozostawała w drugiej lidze, daleko za Automaticonem czy targami specjalistycznymi typu Eurotool oraz Controltech.

Zbigniew Piątek