Productronica 2007

Fot. 1. Stoisko firmy Mechatronika było tradycyjnie mocnym polskim akcentem

W dniach 13 - 16 listopada odbywały się w Monachium międzynarodowe targi urządzeń technologicznych dla przemysłu elektronicznego Productronica 2007. Na targach produkty swoje wystawiały 1484 firmy z 35 państw. Ponad 40 000 zwiedzających miało możliwość zapoznania się z najnowszymi urządzeniami technologicznymi wszystkich liczących się na świecie firm.

Ekspozycja zorganizowana była w 10 halach podzielonych na 15 działów tematycznych. Do największych należały ekspozycje urządzeń do montażu powierzchniowego, produkcji płytek drukowanych i urządzeń do lutowania.

Posłuchaj
00:00

Fot. 2. Targi były okazją do przetestowania wielu z prezentowanych urządzeń

Wiodący producenci urządzeń technologicznych zaprezentowali swoje najnowsze opracowania – uwagę zwiedzających zwracał automat montażowy Siplace X4i firmy Siemens, którego wydajność przekracza 104 000 elementów na godzinę według testu IPC.

Wśród wystawców były również cztery firmy z Polski. Swoje stoiska miały firmy Mechatronika (na zdjęciu stoisko firmy) i Renex, pozostałe dwie firmy Adopt SMT Polska i Dataline Automation Suport oferowały swoje usługi wspólnie z niemieckimi partnerami handlowymi.

Wśród zwiedzających było również wielu gości z Polski – dla producentów elektroniki w naszym kraju Productronica jest najlepszym miejscem, gdzie prezentowane są wszystkie światowe nowości w zakresie najnowszych technologii montażu oraz towarzyszących im urządzeń technologicznych oraz nowe materiały i tworzywa sztuczne.

Targi są organizowane co dwa lata, naprzemiennie z targami Electronica, co sprawia że impreza uwidacznia nie tylko chwilowe trendy, ale bardziej długofalowe tendencje. Z tego względu targi te ukazują aktualną kondycję światowego rynku automatyki i elektroniki, która wydaje się utrzymywać na całkiem dobrym poziomie. (RM)

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów