KE może rozpocząć postępowanie antymonopolowe wobec Qualcomma

Qualcomm może stać się podmiotem postępowania antymonopolowego uruchomionego przez Komisję Europejską w wyniku skargi złożonej już cztery lata temu. Stroną oskarżającą jest rywal Qualcoma - spółka Nvidia. Śledztwo ma ruszyć jesienią. Jeżeli okaże się, że firma Qualcomm łamała zasady uczciwej konkurencji, może zostać ukarana kwotą nawet 2,5 mld euro, co stanowi 10% jej rocznych przychodów. Według agencji Reuters odmrożenie sprawy z Qualcommem wynika pośrednio z zamknięcia przez unijnych regulatorów podobnej sprawy dotyczącej Intela.

Posłuchaj
00:00

Działania oskarżające Qualcomm rozpoczął w 2010 r. brytyjski producent procesorów do urządzeń mobilnych - Icera. Pełnej treści skargi, która wpłynęła do Komisji Europejskiej nigdy nie ujawniono. Wiadomo, że chodziło o zniechęcanie do prowadzenia z Icerą interesów poprzez zniżki na amerykańskie procesory. W 2011 r. Icerę przejęła Nvidia za kwotę 367 mln dolarów.

Qualcomm ma podobne problemy w Chinach, gdzie postępowanie toczy się nie z powodu złożenia skargi, lecz w wyniku podejrzeń chińskich regulatorów państwowych. Chiny mogą nałożyć na producenta karę w wysokości 1 mld dolarów. Jak twierdzi wielu analityków, w tym przypadku może chodzić o osłabienie pozycji Qualcomma. W Chinach wdrażana jest sieć 4G, a Qualcomm, będący na tamtejszym rynku monopolistą, miał żądać wyższych niż konkurencja opłat licencyjnych.

źródło: Reuters, wyborcza.biz

Powiązane treści
Qualcomm zapłaci w Chinach 974 mln dolarów grzywny
Qualcomm zwolni 600 pracowników
Qualcomm przejmuje od HP portfolio patentów Palm, IPAQ i Bitfone
10 czołowych producentów pamięć DRAM ukaranych przez Komisję Europejską
Intel ukarany na kwotę 1,06 mld euro
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów