Wartość rynku układów DRAM do urządzeń mobilnych w IV kw. osiągnęła 3 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Obroty na rynku pamięci DRAM do urządzeń przenośnych na świecie wyniosły w IV kw. 2013 r. 3,04 mld dolarów - poinformował, należący do agencji analitycznej TrendForce, serwis DrameXchange. Wartość rynku pamięci mobilnych DRAM w całym 2013 r. wyniosła 11,8 mld dolarów, co stanowi 34% całego sektora układów pamięci DRAM. Pomimo 3-procentowego wzrostu sprzedaży telefonów w IV kw., dostawcy pamięci mobilnych odnotowali w skali kwartalnej spadek obrotów o 7,8%. Wynikał on głównie z niższych o 10% średnich cen mobilnych układów DRAM w IV kw., w niewielkim stopniu także z pożaru fabryki tych półprzewodników SK hyniksa w Wuxi, we wschodnich Chinach.

Wartość rynku układów DRAM do urządzeń mobilnych w IV kw. osiągnęła 3 mld dolarów

Na I kw. br. analitycy zapowiedzieli spadek dostaw smartfonów o 7,4% w ujęciu kwartalnym oraz niższą sprzedaż tabletów. Według prognoz jednak dostawy pamięci do urządzeń przenośnych w okresie od stycznia do końca marca mają wzrosnąć o 8,5% w skali kwartału, co doprowadziłoby do obniżki cen średnich układów i w efekcie do dalszej 5- do 10-procentowej obniżki obrotów na rynku mobilnych pamięci DRAM. TrendForce prognozuje rozpoczęcie masowej produkcji nowych modeli telefonów przez firmy po lutowym kongresie urządzeń mobilnych w Barcelonie, w związku z czym obroty na rynku układów pamięci mobilnych mają wzrosnąć ponownie w II kw. roku.

Według sporządzonego przez TrendForce zestawienia do obu dostawców z Korei Południowej należało w IV kw. 74,8% rynku mobilnej pamięci DRAM. Udział Microna wyniósł 23%, tylko o 3% mniej od SK hyniksa. Udział Samsunga w rynku mobilnych pamięci DRAM zmalał z 51,3% w III kw. do 48,9% w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Według TrendForce lider pamięci do telefonów komórkowych w większym stopniu niż na udziale w rynku koncentruje się na rentowności i nie ustaje w rozwoju coraz bardziej dochodowych produktów. Firma ma sporą przewagę nad konkurencją w technologii procesu, na początku II kw. chce rozpocząć produkcję pilotażową układów w procesie 23 nm. Udział w rynku SK hyniksa zmalał w IV kw. w mniejszym stopniu niż średnia dla sektora. Hynix dostarcza na rynek pamięci LPDDR3 wytwarzane w procesie 29 nm oraz LPDDR2 w procesie 38 nm. Jeszcze w tym roku południowokoreański dostawca chce przenieść całą produkcję do procesu 29 nm.

Niewiele niższe od Hyniksa dostawy mobilnych DRAM zapewnił sobie Micron. Od momentu kiedy Micron przejął Elpidę, koncentruje się na rozwoju urządzeń Multi Chip Product (MCP) oraz ich wersji embedded (eMCP), dzięki którym prawdopodobnie zdoła wymiernie zwiększyć sprzedaż pamięci do urządzeń przenośnych i nawiąże skuteczniejszą rywalizację z SK hyniksem. Analitycy spodziewają się znacznego wzrostu obrotów Microna w 2015 r. Sprzedaż DRAM Micron realizuje głównie dzięki kontraktowi Elpidy z jej największym klientem, Applem. Produkty LPDDR3 trafiają do smartfonów, tabletów oraz również ultracienkiego laptopa MacBook Air.

Na czwartym miejscu największych dostawców mobilnych pamięci DRAM, z udziałem w rynku powyżej 1%, uplasowała się Nanya, której obroty w ostatnim kw. 2013 r. wzrosły o 37%. Firma produkuje DRAM do układów eMCP z ukierunkowaniem dostaw na rynek chiński. Dzięki wyrównanemu popytowi obroty firmy w tym roku prawdopodobnie wzrosną ponownie. Nanya wytwarza pamięci LPDDR2 i obecnie rozwija produkcję testową LPDDR3 planując rozpoczęcie produkcji seryjnej w II połowie roku.

Ranking producentów mobilnych pamięci DRAM w IV kw. 2013 r. według wielkości obrotów, w mln dolarów (źródło: DrameXchange)
Miejsce
Firma Obroty w IV kw. 2013 Zmiana kwartalna Udział w rynku
1
Samsung 1 486 -12% 48,9%
2
SK hynix 788 -4% 25,9%
3
Micron 699 -4% 23%
4
Nanya 42 37% 1,4%
5
Winbond 25 4% 0,8%
Razem 3 039 -7,8% 100%

MT