Intel zamierza przejąć Alterę

| Gospodarka Artykuły

Według źródeł zaznajomionych ze sprawą, Intel prowadzi rozmowy mające na celu uzgodnienie warunków przejęcia Altery, z którą współpracuje przy produkcji chipów. Wartość transakcji oceniana jest na 10 mld dolarów, co czyni ją największym przejęciem w historii Intela. Po opublikowaniu przez Wall Street Journal informacji o możliwym przejęciu akcje Altery wzrosły o 28%, co zwiększyło jej wartość do ponad 13 mld dolarów. O przeszło 6% wzrosły też akcje Intela. Producent z Santa Clara, który próbował utworzyć nowy biznes oparty na wytwarzaniu chipów dla innych firm, w 2013 r. zaoferował Alterze swój najbardziej zaawansowany proces produkcyjny.

Intel zamierza przejąć Alterę

Przejęcie Altery, która produkuje programowalne chipy szeroko stosowane w telefonii komórkowej, aplikacjach wojskowych i wielu zastosowaniach przemysłowych, stanowiłoby potwierdzenie determinacji prezesa Intela Briana Krzanicha z jaką dąży do wchodzenia na nowe rynki, w czasie gdy sektor PC ulega wyraźnemu osłabieniu. Intel choć dominuje na rynku chipów stosowanych w komputerach, stał się największym ich producentem, który jednocześnie okazał się biznesowo ociężały w porównaniu do rywali przystosowujących się do rosnącej w ostatnich latach popularności smartfonów. W marcu br. Intel obniżył o blisko 1 mld dolarów swoje prognozy przychodów w pierwszym kwartale do 12,8 mld dolarów, plus minus 300 mln.

Gigant półprzewodnikowy z Santa Clara w Kalifornii ma wartość rynkową około 151,6 mld dolarów. Jest zdecydowanie największym dostawcą układów dla komputerów PC i systemów serwerowych. Altera, z siedzibą w San Jose w Kalifornii, jest jednym z dwóch największych producentów układów FPGA - Field-Programmable Gate Arrays. Układy te są powszechnie stosowane w sieciach komórkowych, sieciowym sprzęcie komputerowym oraz w samochodach. Przejęcie Altery pozwoliłoby Intelowi umocnić partnerstwo produkcyjne i pomogło zachować pełne obłożenie fabryk.

Zdaniem analityków przejęcie Altery byłoby wielką wygraną dla Intela i dało impuls do jego rozwoju. Przychody Altery rosną szybciej niż Intela. W ubiegłym roku wzrosły o 12% do 1,93 mld dolarów, podczas gdy przychody Intela wzrosły o 6,1% do 55,9 mld dolarów.

Na razie ani firma Intel, ani Altera nie komentują medialnych doniesień na temat transakcji.

źródło: Reuters, Wall Street Journall