Hon Hai chce kupić Sharpa

Jak informuje japońska agencja Kyodo News, Hon Hai Precision Industry - największy na świecie kontraktowy producent elektroniki - oferuje 300 mld jenów, czyli 2,5 mld dolarów, za przejęcie borykającego się z poważnymi trudnościami finansowymi japońskiego Sharpa. Według opublikowanego raportu proponowana cena nabycia jest o 50% wyższa od aktualnej wartości rynkowej firmy Sharp, co wskazuje na to, że Hon Hai, znany poza Tajwanem jako Foxconn, chce przy pomocy dobrej oferty zyskać przewagę i zdobyć przychylność Japończyków podczas negocjacji.

Posłuchaj
00:00

Wysoka premia proponowana przez Hon Hai ma być również argumentem skłaniającym obecny zarząd Sharpa, w tym prezesa Kozo Takahashi, do ustąpienia, czego wymaga tajwański potentat.

Oprócz oferowania bardzo atrakcyjnej ceny nabycia, Hon Hai zamierza przejąć dług kupowanej firmy. Jednak Tajwańczycy nie rozmawiali jeszcze z bankowymi wierzycielami Sharpa. Według raportu Kyodo na koniec września japońska firma miała na swych barkach około 760 mld jenów długu.

Hon Hai nie jest jedynym potencjalny kupcem ubiegającym się o przejęcie firmy Sharp. Raport informuje, że transakcję rozważa też Innovation Network Corporation of Japan (INCJ) - przedsiębiorstwo sponsorowane przez japoński rząd. Jednak INCJ potrzebuje jeszcze trochę czasu, by nakreślić konkretną postać umowy nabycia. Jest bardzo mało prawdopodobne, by propozycja powstała do 2016 roku, więc Hon Hai może wykorzystać lukę stworzoną przez INCJ i podpisać z Sharpem umowę.

Chociaż Hon Hai proponuje 300 mld jenów za przejęcie Sharpa, raport Kyodo informuje, że poprzednia propozycja tajwańskiej firmy dotycząca podniesienia jej udziału w należącej do Sharpa fabryce płaskich ekranów Sakai Display Products (SDP) w Osace, jest nadal aktualna. W lipcu 2012 roku prezes Hon Hai Terry Gou uzyskał 37,6% udziałów w fabryce zaawansowanych ekranów.

źródło: The China Post

Powiązane treści
Urzędy antymonopolowe Chin zgadzają się na przejęcie Sharpa przez Foxconna
Foxconn przypieczętował przejęcie Sharpa
Foxconn zmniejsza ofertę wykupu Sharpa o około 900 mln dolarów
Sharp zaakceptował wartą 6,2 mld dolarów ofertę wykupu przez Hon Hai
Foxconn podbił ofertę przejęcia Sharpa do 5,45 mld dolarów
Liczne przejęcia zmieniają rynek dystrybucji
UMC przejmuje podtoruńskiego Sharpa
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Certyfikowane urządzenia medyczne zmieniają rynek gadżetów fitness
Produkcja elektroniki
Chiny rozszerzają ograniczenia eksportowe na metale ziem rzadkich
Zasilanie
Infineon i SolarEdge rozwijają platformę transformatorów półprzewodnikowych dla centrów danych AI
PCB
Eurocircuits startuje z konkurencyjną ofertą płytek HDI
Mikrokontrolery i IoT
Ceva i Microchip wspólnie napędzają rozwój sztucznej inteligencji w urządzeniach brzegowych
Produkcja elektroniki
Chińska branża MEMS w silnym trendzie wzrostowym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025
Magazyn
Październik 2025
Magazyn
Wrzesień 2025

Najczęstsze błędy przy projektowaniu elektroniki i jak ich uniknąć

W elektronice „tanio” bardzo często znaczy „drogo” – szczególnie wtedy, gdy oszczędza się na staranności projektu. Brak precyzyjnych wymagań, komponent wycofany z produkcji czy źle poprowadzona masa mogą sprawić, że cały produkt utknie na etapie montażu SMT/THT albo testów funkcjonalnych. Konsekwencje są zawsze te same: opóźnienia i dodatkowe koszty. Dlatego warto znać najczęstsze błędy, które pojawiają się w projektach elektroniki – i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów