Detektory podczerwieni coraz częściej trafiają do inteligentnych budynków i smartfonów
| Gospodarka ArtykułyDetektory promieniowania podczerwonego są obecnie stosowane na coraz większą skalę przez firmy i instytucje oraz osoby prywatne w sytuacjach zawodowych i codziennych. Zyskujące na popularności zastosowania obejmują wykrywanie ruchu, pomiar temperatury, liczenie osób czy wykrywanie ognia i dymu. Detektory IR stają się zatem powszechne na wielu rynkach, jak np. rynek zabezpieczeń domów i obiektów oraz w sektorze przemysłowym i konsumenckim, a nawet zbrojeniowym.
Według prowadzącej badania rynku firmy Yole Developpement w 2014 roku na świecie sprzedano 247 mln sztuk detektorów podczerwieni za łącznie 209 mln dolarów. Firma przewiduje, że roczne tempo wzrostu w latach 2015-2020 dla tego rynku wyniesie 14%.
W okresie najbliższych 5 lat, zdaniem specjalistów z Yole, do wzrostu obrotów na rynku detektorów podczerwieni najbardziej przyczynią się termometry punktowe w urządzeniach mobilnych do mierzenia temperatury ciała, urządzenia do pomiaru ruchu, inteligentne budynki, instalacje HVAC i pokrewne oraz urządzenia do liczenia osób. Około roku 2020 wartość rynku sięgnie 500 mln dolarów, prognozuje Yole.
Prognoza wzrostu dla rynku detektorów podczerwieni w mln dolarów, źródło: Yole Developpement |