Qumak dostarczy systemy meteorologiczne na lotniska wojskowe

| Gospodarka Artykuły

Qumak zrealizuje kontrakt o wartości 14 mln zł w ośmiu obiektach wojskowych dla II Regionalnej Bazy Logistycznej. Zakres podstawowy zamówienia obejmuje projekt, dostawę, instalację i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych na 7 lotniskach. Przewidziany jest też centralny system monitorowania lokalnych systemów AWOS - Automated Weather Observation Systems, który będzie zlokalizowany w Szefostwie Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych w Warszawie (serwer centralny) za kwotę 12,7 mln netto.

Qumak dostarczy systemy meteorologiczne na lotniska wojskowe

W opcji zamówienie obejmuje też realizację systemu AWOS na lotnisku w Dęblinie na kwotę 1,3 mln zł. Łącznie spółka może więc modernizować połowę z 16 wojskowych baz lotniczych w Polsce.

Zadaniem spółki będzie stworzenie niezbędnej infrastruktury energetycznej i teletechnicznej oraz instalacja wyspecjalizowanych czujników, serwerów czy terminali, potrzebnych do funkcjonowania systemów AWOS na każdym z lotnisk oraz na potrzeby centralnego systemu monitorowania systemów AWOS w Szefostwie Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych. Qumak ma 13 miesięcy na wykonanie prac. Gwarancje będą obowiązywać przez 8 lat.

Automatyczne Systemy Pomiarów Parametrów Meteorologicznych zbierają dane z różnych punktów wokół dróg startowych, takie jak m.in. prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza i gruntu, widoczność wzdłuż pasa, wilgotność oraz wysokość podstawy chmur. Informacje te są niezbędne, by zapewnić bezpieczne lądowania lub starty samolotów, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

źródło: WNP