Lockheed Martin poprowadzi z Politechniką Warszawską program badań bezpilotowych systemów lotniczych

| Gospodarka Artykuły

Politechnika Warszawska nawiązała współpracę z koncernem lotniczym Lockheed Martin. Jej celem jest m.in. zwiększenie zdolności operacyjnych samolotów bezzałogowych. Realizacja przedsięwzięcia umożliwi rozwój statków powietrznych oraz systemów symulacyjnych opracowanych przez warszawską uczelnię. Finansowanie zapewnia strona amerykańska. Projekt jest elementem współpracy Lockheeda z polskim przemysłem i światem akademickim. Ma na celu włączanie młodych inżynierów do badań związanych z potrzebami przemysłu obronnego.

Lockheed Martin poprowadzi z Politechniką Warszawską program badań bezpilotowych systemów lotniczych

Amerykański potentat zbrojeniowy zlecił polskim badaczom opracowanie zaawansowanego programu efektywnego wykorzystania zespołu bezpilotowców i praktyczne zweryfikowanie rezultatów badań. W ciągu 24 miesięcy naukowcy i studenci  z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału Mechaniki Energetyki i Lotnictwa PW opracują program optymalnego współdziałania dwóch bezpilotowych samolotów i śmigłowca ze stacjami naziemnymi. Przed podjęciem współpracy z Politechniką Warszawską Amerykanie sprawdzili możliwości innych, konkurencyjnych ośrodków.

- Mamy ambicję wypracowania praktycznych rozwiązań, które będą mogły znaleźć zastosowanie w polskich siłach zbrojnych, w różnych dziedzinach techniki i znacząco wpłyną na rozwój i przyszłość badań naukowych w Polsce - mówił prof. Janusz Narkiewicz, kierownik projektu ze strony Politechniki Warszawskiej. Wydział Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, jako jeden z nielicznych w Polsce, kształci studentów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

źródło: WNP, ekonomia.rp.pl