Polski Holding Obronny będzie współpracował z Uniwersytetem Śląskim

Podczas MSPO 2014 w Kielcach Uniwersytet Śląski i Polski Holding Obronny podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii dla wojska. Uczelnia ma także wspierać przemysł w rozwoju tych technologii w kierunku codziennych zastosowań cywilnych. Obie strony porozumienia podkreślają, że będą koncentrować się nie tylko na zastosowaniu militarnym, ale właśnie na tzw. "dual use", czyli podwójnym zastosowaniu opracowanych rozwiązań.

Posłuchaj
00:00

- Chcemy wykorzystać potencjał uczelni do konstruowania jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mają służyć opracowaniu dla polskich sił zbrojnych wysoce zaawansowanego sprzętu - podkreślał Marcin Idzik, prezes zarządu Polskiego Holdingu Obronnego.

- Procesy badawcze, które nasze uczelnie realizują, mają szanse wygenerowania nie tylko produktu innowacyjnego, ale także produktu podwójnego zastosowania. Mam tu na myśli cywilne zastosowanie. Kto lepiej niż uczelnia cywilna jest w stanie to zrealizować? - dodał Marcin Idzik.

Z punktu widzenia Uniwersytetu Śląskiego współpraca będzie polegać nie tylko na wykonywaniu zleceń przemysłu zbrojeniowego, ale także na realizacji potrzeb, których aktualnie ani Polski Holding Obronny, ani uczelnia jeszcze nie dostrzegają. W praktyce możliwości współpracy mogą być nieograniczone. Na rzecz wojska mogą pracować zarówno twórcy nowych materiałów, z których powstawać będzie wyposażenie dla armii, jak również specjaliści od analiz.

- Tylko od nas będzie zależało, jak możemy to wykorzystać. Od nawigacji kosmicznej po nanotechnologię, od elementów radarowych systemów wizyjnych, po np. wnioskowanie na polu walki w przypadku nie do końca konkretnej informacji, a więc rozumowanie na zbiorach rozmytych - wyjaśniał prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Nie tylko umowa Polskiego Holdingu Obronnego z Uniwersytetem Śląskim jest porozumieniem między nauką a przemysłem zbrojeniowym. Podobną współpracę nawiązała już m.in. Politechnika Warszawska i Śląska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

źródło: Polski Holding Obronny

Powiązane treści
Powstaje Europejski Fundusz Obronny
Stany Zjednoczone zgadzają się sprzedać Polsce superpociski JASSM
Dobre perspektywy dla przemysłu obronnego
F-35 na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
Grafen będzie wykorzystywany w modernizacji polskiego wojska
Celownik Rubin nagrodzony przez MON
Gliwicki OBRUM projektuje moduł wieżowy czołgu z elektronicznie stabilizowanym uzbrojeniem
Innowacyjna branża zbrojeniowa
Lockheed Martin poprowadzi z Politechniką Warszawską program badań bezpilotowych systemów lotniczych
Polski Holding Obronny zamiast Grupy Bumar
Europejski rynek elektroniki wojskowej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Aktualności
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów