Powstaje Europejski Fundusz Obronny

Europejski Fundusz Obronny ma przyspieszyć rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Na badania naukowe z zakresu obronności, elektroniki, oprogramowania i robotyki do końca 2019 roku przeznaczone zostanie 90 mln euro, z czego 25 mln będzie wydane już w roku 2017. Fundusze Unii Europejskiej stanowią 20% wartości projektów, resztę muszą dołożyć kraje członkowskie. Aktualnie trwa nabór wniosków nt. projektów w dziedzinie systemów bezzałogowych w marynarce wojennej i systemów indywidualnego wyposażenia żołnierzy.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem Komisji Europejskiej problemem branży obronnej w Europie jest rozproszony przemysł. Dlatego Europejski Fundusz Obronny wymusza współpracę między krajami i firmami. Od 2020 r. przewiduje się w ramach funduszu środki w wysokości 1,5 mld euro na badania oraz 1 mld euro na tworzenie prototypów.

Prototypy dostaną specjalne wsparcie, ponieważ analizy wykazały, że ich tworzenie jest najbardziej niepewnym i kosztownym etapem produkcji, na którym projekty często się zatrzymują. Częścią EFO mają być też wspólne zakupy, które powinny pozwolić na nawet 30% oszczędności przy wprowadzeniu wspólnych zamówień publicznych sprzętu i systemów obronnych.

Powiązane treści
Polska Grupa Zbrojeniowa celuje w kosmos
Hamują zakupy uzbrojenia dla polskiej armii
Vigo System zrealizuje duże zamówienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Dobre perspektywy dla przemysłu obronnego
44 mln zł z MSP na badania anten radarów w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
F-35 na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała 5 mld zł przychodu
Gliwicki OBRUM projektuje moduł wieżowy czołgu z elektronicznie stabilizowanym uzbrojeniem
Innowacyjna branża zbrojeniowa
Polski Holding Obronny będzie współpracował z Uniwersytetem Śląskim
Słaba ocena krajowej branży zbrojeniowej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów