Polska Grupa Zbrojeniowa celuje w kosmos

| Gospodarka Artykuły

Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie ze spółką Thales Alenia Space Polska i Politechniką Warszawską planują utworzenie Centrum Projektowania Systemów Satelitarnych. Thales to elektroniczna potęga w dziedzinie radiolokacji, cyberbezpieczeństwa, informatycznych technologii militarnych. Porozumienie ma być początkiem wspólnych prac nad polskimi projektami kosmicznymi.

Polska Grupa Zbrojeniowa celuje w kosmos

Nowo utworzone centrum będzie mogło służyć celom edukacyjnym i szkoleniowym, a w przyszłości zostanie wykorzystane w projektach realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) czy w programach narodowych, takich jak planowany program strategiczny pn. "Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi". Dodatkowo, porozumienie ma pozwolić na ściślejszą współpracę pomiędzy środowiskami naukowymi i przemysłem obronnym. Celem jest budowa krajowego satelity zwiadowczego.

Badawczy i produkcyjny potencjał do zarabiania w kosmosie w kraju istnieje. Już 270 polskich firm i placówek badawczych dokonało rejestracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), otwierając sobie drogę do przetargów i zleceń. Zainteresowanie technologicznym biznesem rośnie - jeszcze dwa lata temu o kosmicznych interesach z europejską agencją myślało zaledwie kilkadziesiąt małych i średnich spółek.