Polska Grupa Zbrojeniowa celuje w kosmos

Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie ze spółką Thales Alenia Space Polska i Politechniką Warszawską planują utworzenie Centrum Projektowania Systemów Satelitarnych. Thales to elektroniczna potęga w dziedzinie radiolokacji, cyberbezpieczeństwa, informatycznych technologii militarnych. Porozumienie ma być początkiem wspólnych prac nad polskimi projektami kosmicznymi.

Posłuchaj
00:00

Nowo utworzone centrum będzie mogło służyć celom edukacyjnym i szkoleniowym, a w przyszłości zostanie wykorzystane w projektach realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) czy w programach narodowych, takich jak planowany program strategiczny pn. "Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi". Dodatkowo, porozumienie ma pozwolić na ściślejszą współpracę pomiędzy środowiskami naukowymi i przemysłem obronnym. Celem jest budowa krajowego satelity zwiadowczego.

Badawczy i produkcyjny potencjał do zarabiania w kosmosie w kraju istnieje. Już 270 polskich firm i placówek badawczych dokonało rejestracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), otwierając sobie drogę do przetargów i zleceń. Zainteresowanie technologicznym biznesem rośnie - jeszcze dwa lata temu o kosmicznych interesach z europejską agencją myślało zaledwie kilkadziesiąt małych i średnich spółek.

Powiązane treści
Słaba ocena krajowej branży zbrojeniowej
Powstaje Europejski Fundusz Obronny
Dobre perspektywy dla PGZ
PGZ chce narodowej silicon foundry?
PGZ będzie współpracować z Ukraińską Agencją Kosmiczną
44 mln zł z MSP na badania anten radarów w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała 5 mld zł przychodu
W Zielonce powstanie centrum rakietowe
Rusza program bezzałogowców o kryptonimie Orlik
Śląskie centrum badawczo-rozwojowe technik kosmicznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów