Śląskie centrum badawczo-rozwojowe technik kosmicznych

| Gospodarka Aktualności

Powstaje śląskie centrum badawczo-rozwojowe technik kosmicznych. Inżynierowie będą tam prowadzić badania przemysłowe i prace rozwojowe związane z małymi satelitami. Za projektem stoi spółka KP Labs. Firma jest zaangażowana w budowę satelity Intuiton-1, który będzie wyposażony w najbardziej wydajny na świecie komputer pokładowy i zaawansowane przyrządy do obserwacji Ziemi.

Śląskie centrum badawczo-rozwojowe technik kosmicznych

W ubiegłym roku inżynierowie KP Labs zdobyli główną nagrodę w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie Copernicus Hackathon na sztuczną inteligencję do interpretacji danych z obrazów satelitarnych.

W powstającym w Gliwicach kompleksie znajdzie się wiele laboratoriów naukowych, a także obserwatorium umożliwiające eksperymentalną komunikację optyczną z satelitami, którego kopuła będzie miała 4,5 m średnicy. W obiekcie znajdzie się tzw. clean room oraz laboratoria analizy zdjęć satelitarnych, prac nad algorytmami do nawigacji satelitów, kontroli i planowania misji, a także systemów komunikacyjnych, optyki, uczenia maszynowego oraz testów systemów elektronicznych. Budynek śląskiego centrum badawczo-rozwojowego technik kosmicznych ma zostać oddany do końca 2020 r.