Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza utworzyły Połączone Laboratoria

| Gospodarka Artykuły

Polska uczelnia i niemiecki instytut z Frankfurtu nad Odrą utworzyły placówkę, która zajmie się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Połączone Laboratoria oficjalnie otwarte w środę we Frankfurcie stanowią pierwszy międzynarodowy projekt Politechniki Poznańskiej polegający na wzajemnym udostępnianiu laboratoriów i ich wyposażenia do celów badawczych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie w elektronice, medycynie i fotonice.

Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza utworzyły Połączone Laboratoria

Najważniejszą korzyścią, jaka płynie z projektu dla uczelni, jest dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej, gdyż budowa podobnego laboratorium w przez Politechnikę Poznańską byłaby bardzo poważną inwestycją. Ponadto wartość dodaną stanowi współpraca z naukowcami niemieckimi.

Wśród planowanych prac laboratoryjnych znajdują się badania dotyczące kontaktów nanoobiektów zbudowanych np. z grafenu z widocznymi gołym okiem obiektami dielektrycznymi. Naukowcy chcą się też zająć opracowaniem nowych generacji tzw. biosensorów, wykorzystywanych w medycynie i biotechnologii. Połączone Laboratoria posłużą również do prac badawczo-rozwojowych dla przemysłu.

Dzięki programowi praktyk z Połączonych Laboratoriów skorzystać mają również studenci, którzy będą mogli przygotować prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie z zakresu badań materiałowych przydatnych w mikroelektronice opartej na technologii krzemowej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl