Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza utworzyły Połączone Laboratoria

Polska uczelnia i niemiecki instytut z Frankfurtu nad Odrą utworzyły placówkę, która zajmie się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Połączone Laboratoria oficjalnie otwarte w środę we Frankfurcie stanowią pierwszy międzynarodowy projekt Politechniki Poznańskiej polegający na wzajemnym udostępnianiu laboratoriów i ich wyposażenia do celów badawczych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie w elektronice, medycynie i fotonice.

Posłuchaj
00:00

Najważniejszą korzyścią, jaka płynie z projektu dla uczelni, jest dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej, gdyż budowa podobnego laboratorium w przez Politechnikę Poznańską byłaby bardzo poważną inwestycją. Ponadto wartość dodaną stanowi współpraca z naukowcami niemieckimi.

Wśród planowanych prac laboratoryjnych znajdują się badania dotyczące kontaktów nanoobiektów zbudowanych np. z grafenu z widocznymi gołym okiem obiektami dielektrycznymi. Naukowcy chcą się też zająć opracowaniem nowych generacji tzw. biosensorów, wykorzystywanych w medycynie i biotechnologii. Połączone Laboratoria posłużą również do prac badawczo-rozwojowych dla przemysłu.

Dzięki programowi praktyk z Połączonych Laboratoriów skorzystać mają również studenci, którzy będą mogli przygotować prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie z zakresu badań materiałowych przydatnych w mikroelektronice opartej na technologii krzemowej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
W Poznaniu rozpocznie działalność brytyjski dostawca usług IT - Computacenter
Narodowy Instytut Technologiczny ma zastąpić 114 obecnych instytutów
Laboratoria badania urządzeń elektronicznych są wsparciem merytorycznym i formalnym w procesie tworzenia wyrobu
Ruszyło Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii
Usługi projektowe i badawcze. Rosnące wymagania prawne i outsourcing gwarantem rozwoju
Lockheed Martin poprowadzi z Politechniką Warszawską program badań bezpilotowych systemów lotniczych
Politechnika Rzeszowska otwiera laboratorium badawcze
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe będzie miało nową siedzibę
Na Politechnice Gdańskiej ruszyło Centrum Nanotechnologii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów