Na Politechnice Gdańskiej ruszyło Centrum Nanotechnologii

Nowo otwarte centrum to największa inwestycja w ostatnich latach na Politechnice Gdańskiej. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ponad 73,6 mln złotych. Dotacja z Unii Europejskiej pokryła 85% wydatków a pozostałe 15% przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wznoszenie czterokondygnacyjnego budynku rozpoczęto w lutym 2010 r. Obiekt liczy około 4 tys. m² powierzchni i jest wyposażony w 25 specjalistycznych laboratoriów i unikatową aparaturę badawczą.

Posłuchaj
00:00

Centrum Nanotechnologii na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło działalność 22 lutego 2013 r. Jednak najdroższy przyrząd, którego zakup planowany jest w ramach projektu, ma się znaleźć w centrum za pół roku. Będzie to aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV) przeznaczona m.in. do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, której koszt szacowany jest na ponad 4,8 mln zł.

W nowym obiekcie badawczym znajdują się również pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową oraz audytorium na 142 osoby. W marcu 2013 r. rozpoczną się prace przy budynku B Centrum Nanotechnologii. Powstanie tam m.in. 11 laboratoriów o powierzchni 540 m², audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne i seminaryjne. Łącznie cały budynek będzie miał około 3 tys. m².

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Moortec otwiera w Polsce Europejskie Centrum Projektowe
Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza utworzyły Połączone Laboratoria
Ponad 30 firm wzięło udział w II spotkaniu Śląskiego Klastra NANO
Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii
W Katowicach utworzono Śląski Klaster NANO
Uniwersytet Cambridge otworzy Centrum Grafenu
27 mln zł na badania nanotechnologii dla Instytutu Wysokich Ciśnień
W Warszawie powstanie zaawansowane centrum technologiczne za 385 mln zł
We Wrocławiu otwarto Centrum Badań nad mikro- i nanoelektroniką
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów