Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii

| Gospodarka Artykuły

Obiekt został wybudowany kosztem prawie 65 mln zł. Dzięki tej inwestycji uczelnia utworzyła nowy kierunek - inżynierię materiałową. Powierzchnia użytkowa centrum to około 4,5 tys. m². W budynku znajdują się m.in. dwie sale wykładowe na 150 osób, osiem sal ćwiczeniowych oraz osiem laboratoriów specjalistycznych. Budowa centrum została sfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii

W jednym z laboratoriów wytwarzane będą metodą epitaksji z wiązek molekularnych warstwy półprzewodnikowe, na bazie których mogą być budowane np. detektory czy tranzystory. W innym powstawać będą elementy obwodów kwantowych w oparciu o litografię elektronową i fotonową na jedynej tego typu aparaturze w kraju. W związku z tym, że cały proces odbywa się w niezwykle sterylnych warunkach, obydwa laboratoria umieszczone są w tzw. pokojach o najwyższych klasach czystości.

W naszym centrum znajduje się najbardziej precyzyjna aparatura i zarazem najbardziej kosztowna, jedna godzina pracy na tych urządzeniach kosztuje kilka tysięcy złotych. Dlatego dbamy o to, żeby mieć granty i finansowanie. Obecnie mamy zapewnione finansowanie badań na najbliższe dwa lata - mówił pomysłodawca utworzenia Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, prof. Eugeniusz Szeregij.

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. Na uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również