Fundusze unijne wspierają krajową elektronikę i mikroelektronikę
| Gospodarka ArtykułyOd 2004 roku, a więc od momentu, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej fundusze strukturalne, których celem jest poprawa konkurencyjności i potencjału gospodarki i wspieranie rozwoju innowacji, stały się cennym dodatkiem ułatwiającym realizację wielu inwestycji krajowych przedsiębiorstw. Można nawet powiedzieć, że znakomita większość inwestycji w branży elektroniki, opiera się o takie fundusze, które zapewniają minimum 40-50% wydatków.
Strumień kapitału zapewniany przez te formy wsparcia cały czas jest jeszcze obecny w gospodarce, mimo, że wiele się mówi o nadciągającym końcu. Warto zauważyć, że inwestycje realizowane z wykorzystaniem funduszy dotyczą coraz bardziej zaawansowanych technologii. Dowodem może być
lista projektów rekomendowanych do dofinansowania złożonych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach tzw. działania 1.4, która objęła 76 wniosków z różnych dziedzin.
Na liście znalazło się 9 firm, które są silnie powiązane z elektroniką w tym także z mikroelektroniką. Trzeba przyznać, że niektóre pozycje, jak m.in. detektor półprzewodnikowy na podczerwień brzmią zaskakująco ciekawie, zwłaszcza w warunkach polskich, gdzie projekty związane z mikroelektroniką, po pominięciu kilku znanych wyjątków, w zasadzie się nie pojawiają.
Poniżej prezentujemy 9 pozycji obejmujących nazwy firm i tytuły projektów z wymienionego dokumentu:
- Przedsiębiorstwo Handlowe Elmat - wykonanie prototypu detektora bazującego na heterozłączu krzemowo-organicznym, pracującego w zakresie bliskiej podczerwieni;
- Sonel - opracowanie innowacyjnych urządzeń do pomiarów elektrycznych i bezpieczeństwa;
- Laboratorium przetwarzania obrazu i dźwięku - opracowanie innowacyjnej technologii wyświetlacza holograficznego 3D;
- TopGaN - optymalizacja dezorientacji podłoży GaN i SiC do produkcji przyrządów elektronicznych i optoelektronicznych;
- Semicon - innowacyjne technologie zaawansowanego montażu powierzchniowego (SMT) płytek drukowanych;
- Digital Core Design - nowe rozwiązania projektowe w zakresie innowacyjnego na skalę światową procesora;
- ML System - kompleksowy program badawczy mający na celu komercjalizację ogniw fotowoltaicznych DSSC;
- Synthex Technologies - badania nad rozwojem ogniw fotowoltaicznych trzeciej generacji przyszłością OZE;
- Impact Clean Power Technology - stworzenie uniwersalnej, elektronicznej jednostki sterującej dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych;
- Dataconsult - odporny na zaburzenia elektromagnetyczne prototyp systemu punktów pomiarowych przy gniazdach produkcyjnych oparty o technologię selektywnej bramki RFID.
Poza funduszami unijnymi dostępnymi w Polsce szereg firm korzysta z uczestnictwa w projektach międzynarodowych związanych z 7 Programem Ramowym. Wiele firm aplikuje ostatnio również do pieniędzy Europejskiej Agencji Kosmicznej do której Polska w końcu się zapisała.
Robert Magdziak