Ponad 30 firm wzięło udział w II spotkaniu Śląskiego Klastra NANO

W ostatnim dniu września członkowie Śląskiego Klastra NANO rozmawiali o możliwościach finansowania projektów badawczych i wdrożeniowych dotyczących nanotechnologii, w tym również finansowania klastrów. Działania w tym zakresie zaprezentowały: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Z wypowiedzi wynika, że przed klastrami pojawiają się ogromne możliwości rozwoju ich działalności do 2020 roku.

Posłuchaj
00:00

Prof. Krzysztof Wodarski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ujawnił, że centrum przystąpiło do opracowania nowego programu strategicznego "Nowoczesne Technologie Materiałowe", na realizację którego zostanie przeznaczonych około 0,5 mld zł. Program powinien być gotowy jesienią 2014 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje ogromnym budżetem na wspieranie badań - w 2013 r. wyniósł on około 4,7 mld zł. Branża nanotechnologiczna ma możliwość sięgania po dofinansowanie w ramach różnych konkursów realizowanych przez NCBiR. W bieżącym roku centrum zorganizowało około 30 takich konkursów.

II spotkanie Śląskiego Klastra NANORozwój klastrów jest również istotnym elementem Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2013-2020 opracowanej i przyjętej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Strategia wskazuje inteligentne specjalizacje regionalne, którymi są energetyka, medycyna oraz ICT, w tym nanotechnologia. Ogromną wagę w dokumencie przykłada się do rozwoju na terenie województwa śląskiego różnego rodzaju klastrów. Śląski Klaster NANO jest na razie jednym w województwie, który działa w sektorze nanotechnologii. Nowością jest opracowanie koncepcji regionalnych obserwatoriów specjalistycznych. Wśród nich nie ma jeszcze obserwatorium w dziedzinie nanotechnologii, jednak założyciele Śląskiego Klastra NANO podjęli już starania o powołanie takiego obserwatorium.

II spotkanie Śląskiego Klastra NANO - gościeŚląski klaster NANO został utworzony w marcu br. Po kilku miesiącach działalności do klastra należy ponad 40 różnego rodzaju firm, instytucji i placówek naukowo-badawczych. - Zainteresowanie naszym klastrem jest ogromne. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się aż tak dużego. Ale z drugiej strony jest to dowód na to, jak bardzo sektor nanotechnologiczny się rozwija. Śląski Klaster NANO tak naprawdę już nie jest śląski, lecz ogólnopolski - podkreślał Adam Szatkowski prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii.

Misją Śląskiego Klastra NANO jest stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego Śląska. To dlatego jednym z głównych celów Klastra jest wspieranie na Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego.

źródło: informacja prasowa

Powiązane treści
Klastry napędem polskiej gospodarki
We Wrocławiu utworzono Dolnośląski Klaster Nanotechnologii
Nowe podzespoły dzięki nanotechnologii
Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii
W Katowicach utworzono Śląski Klaster NANO
Na Politechnice Gdańskiej ruszyło Centrum Nanotechnologii
27 mln zł na badania nanotechnologii dla Instytutu Wysokich Ciśnień
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Komisja Europejska chce wspierać lokalną produkcję
Produkcja elektroniki
Półprzewodniki ponownie w centrum uwagi. Polska szuka swojego miejsca w europejskim ekosystemie technologicznym
Komunikacja
Karty iSIM nadzieją IoT?
Komponenty
Infineon otwiera w Dreźnie fabrykę półprzewodników za 5 mld euro
Produkcja elektroniki
Jednolity rynek pamięci to już przeszłość
Pomiary
Rynek metrologii i inspekcji półprzewodników przyspiesza: AI i zaawansowane pakowanie napędzają wzrost do ponad 18 mld USD
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2026
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026

Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V

Firma Microchip Technology prezentuje nową rodzinę mikrokontrolerów (MCU) PIC32CM PL10, która wprowadza wydajność 32-bitowych rdzeni Arm® Cortex®-M0+ do systemów zasilanych napięciem 5 V. Dzięki zgodności wyprowadzeń z 8-bitowymi rodzinami układów AVR® Dx, nowa seria stanowi doskonałą propozycję dla inżynierów poszukujących łatwej ścieżki migracji z architektury 8-bitowej na 32-bitową, pozbawionej konieczności poważnego przebudowywania układów zasilania na płycie czy uczenia się od nowa obsługi układów peryferyjnych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów