Ponad 30 firm wzięło udział w II spotkaniu Śląskiego Klastra NANO

| Gospodarka Artykuły

W ostatnim dniu września członkowie Śląskiego Klastra NANO rozmawiali o możliwościach finansowania projektów badawczych i wdrożeniowych dotyczących nanotechnologii, w tym również finansowania klastrów. Działania w tym zakresie zaprezentowały: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Z wypowiedzi wynika, że przed klastrami pojawiają się ogromne możliwości rozwoju ich działalności do 2020 roku.

Ponad 30 firm wzięło udział w II spotkaniu Śląskiego Klastra NANO

Prof. Krzysztof Wodarski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ujawnił, że centrum przystąpiło do opracowania nowego programu strategicznego "Nowoczesne Technologie Materiałowe", na realizację którego zostanie przeznaczonych około 0,5 mld zł. Program powinien być gotowy jesienią 2014 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje ogromnym budżetem na wspieranie badań - w 2013 r. wyniósł on około 4,7 mld zł. Branża nanotechnologiczna ma możliwość sięgania po dofinansowanie w ramach różnych konkursów realizowanych przez NCBiR. W bieżącym roku centrum zorganizowało około 30 takich konkursów.

II spotkanie Śląskiego Klastra NANORozwój klastrów jest również istotnym elementem Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2013-2020 opracowanej i przyjętej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Strategia wskazuje inteligentne specjalizacje regionalne, którymi są energetyka, medycyna oraz ICT, w tym nanotechnologia. Ogromną wagę w dokumencie przykłada się do rozwoju na terenie województwa śląskiego różnego rodzaju klastrów. Śląski Klaster NANO jest na razie jednym w województwie, który działa w sektorze nanotechnologii. Nowością jest opracowanie koncepcji regionalnych obserwatoriów specjalistycznych. Wśród nich nie ma jeszcze obserwatorium w dziedzinie nanotechnologii, jednak założyciele Śląskiego Klastra NANO podjęli już starania o powołanie takiego obserwatorium.

II spotkanie Śląskiego Klastra NANO - gościeŚląski klaster NANO został utworzony w marcu br. Po kilku miesiącach działalności do klastra należy ponad 40 różnego rodzaju firm, instytucji i placówek naukowo-badawczych. - Zainteresowanie naszym klastrem jest ogromne. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się aż tak dużego. Ale z drugiej strony jest to dowód na to, jak bardzo sektor nanotechnologiczny się rozwija. Śląski Klaster NANO tak naprawdę już nie jest śląski, lecz ogólnopolski - podkreślał Adam Szatkowski prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii.

Misją Śląskiego Klastra NANO jest stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego Śląska. To dlatego jednym z głównych celów Klastra jest wspieranie na Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego.

źródło: informacja prasowa