Uniwersytet Cambridge otworzy Centrum Grafenu
| Gospodarka ArtykułyUniwersytet był ośrodkiem inżynierii grafenu od samego początku, a teraz ma na celu wdrożenie tego "cudownego" materiału do zastosowań rzeczywistych. Centrum Grafenu Cambridge rozpocznie działalność 1 lutego 2013 r. Jego celem jest przeniesienie grafenu na następny poziom i utworzenie pomostu między nauką a przemysłem. Działalność centrum będzie finansowana z dotacji rządowej o wartości ponad 12 mln funtów, która została przydzielona uniwersytetowi w grudniu przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC).
Przeznaczone dla centrum dofinansowanie rządowe uzupełnione będzie silnym wsparciem przemysłowym, wartym dodatkowo 13 mln funtów. Wsparcia tego udzieli ponad 20 partnerów, w tym Nokia, Dyson, Plastic Logic, Philips oraz BAE Systems.
Centrum ukierunkowane będzie na wytwarzanie grafenu na skalę przemysłową i umożliwienie zastosowania w obszarze elektroniki i optoelektroniki, energetyki oraz łączności. Przed naukowcami jest jednak jeszcze wiele pracy nim będzie mogło nastąpić realne zastosowanie grafenu w przemyśle. Pierwszym zadanim dla osób pracujących w Centrum Grafenu Cambridge będzie znalezienie sposobów produkcji i optymalizacji powłok grafenowych oraz nanoszenia grafenowego atramentu tak, by mogło być to stosowane z dobrym skutkiem.
- Po przyznaniu Nagrody Nobla dla Gejma i Nowosiełowa jesteśmy teraz w drugiej fazie badania grafenu. Oznacza to, że zwracamy się ku procesom produkcyjnym oraz rozszerzamy badania na inne dwuwymiarowe materiały i systemy hybrydowe. Integracja takich nowych materiałów może przynieść nowy wymiar dla technologii przyszłości, tworząc szybsze, cieńsze, wytrzymalsze i bardziej elastyczne urządzenia - powiedział profesor Andrea Ferrari, który będzie dyrektorem centrum.
Jeden z projektów badawczych kierowany będzie przez dr Stephana Hofmanna, specjalistę od nanotechnologii. Badanie będzie skoncentrowane na technologiczności grafenu i innych warstwowych materiałów dwuwymiarowych. W chwili obecnej trudno w kontrolowany sposób wytwarzać arkusze grafenu o grubości zaledwie jednego atomu, manipulować nimi lub łączyć je z innymi materiałami. Zespół dr Hofmanna skupi się na metodzie wzrostu zwanej chemicznym osadzaniem z fazy gazowej (CVD - chemical vapour deposition), przy pomocy której tworzy się już inne materiały do produkcji na skalę przemysłową, takie jak diament, nanorurki węglowe i azotek galu.
Z kolei profesor Clare Grey z Wydziału Chemii Uniwersytetu Cambridge, będzie prowadzić działania zmierzające do wykorzystania grafenu w superkondensatorach i bateriach. Sukces tych badań mógłby zapewnić bardziej skuteczne magazynowanie energii w pojazdach elektrycznych, jak również zwiększenie możliwości energetycznych urządzeń osobistych, takich jak odtwarzacze MP3 czy telefony komórkowe.
źródło: University of Cambridge
zdjęcie: Andrea Ferrari - druk grafenowy