Uniwersytet Cambridge otworzy Centrum Grafenu

Uniwersytet był ośrodkiem inżynierii grafenu od samego początku, a teraz ma na celu wdrożenie tego "cudownego" materiału do zastosowań rzeczywistych. Centrum Grafenu Cambridge rozpocznie działalność 1 lutego 2013 r. Jego celem jest przeniesienie grafenu na następny poziom i utworzenie pomostu między nauką a przemysłem. Działalność centrum będzie finansowana z dotacji rządowej o wartości ponad 12 mln funtów, która została przydzielona uniwersytetowi w grudniu przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC).

Posłuchaj
00:00

Przeznaczone dla centrum dofinansowanie rządowe uzupełnione będzie silnym wsparciem przemysłowym, wartym dodatkowo 13 mln funtów. Wsparcia tego udzieli ponad 20 partnerów, w tym Nokia, Dyson, Plastic Logic, Philips oraz BAE Systems.

Centrum ukierunkowane będzie na wytwarzanie grafenu na skalę przemysłową i umożliwienie zastosowania w obszarze elektroniki i optoelektroniki, energetyki oraz łączności. Przed naukowcami jest jednak jeszcze wiele pracy nim będzie mogło nastąpić realne zastosowanie grafenu w przemyśle. Pierwszym zadanim dla osób pracujących w Centrum Grafenu Cambridge będzie znalezienie sposobów produkcji i optymalizacji powłok grafenowych oraz nanoszenia grafenowego atramentu tak, by mogło być to stosowane z dobrym skutkiem.

- Po przyznaniu Nagrody Nobla dla Gejma i Nowosiełowa jesteśmy teraz w drugiej fazie badania grafenu. Oznacza to, że zwracamy się ku procesom produkcyjnym oraz rozszerzamy badania na inne dwuwymiarowe materiały i systemy hybrydowe. Integracja takich nowych materiałów może przynieść nowy wymiar dla technologii przyszłości, tworząc szybsze, cieńsze, wytrzymalsze i bardziej elastyczne urządzenia - powiedział profesor Andrea Ferrari, który będzie dyrektorem centrum.

Jeden z projektów badawczych kierowany będzie przez dr Stephana Hofmanna, specjalistę od nanotechnologii. Badanie będzie skoncentrowane na technologiczności grafenu i innych warstwowych materiałów dwuwymiarowych. W chwili obecnej trudno w kontrolowany sposób wytwarzać arkusze grafenu o grubości zaledwie jednego atomu, manipulować nimi lub łączyć je z innymi materiałami. Zespół dr Hofmanna skupi się na metodzie wzrostu zwanej chemicznym osadzaniem z fazy gazowej (CVD - chemical vapour deposition), przy pomocy której tworzy się już inne materiały do produkcji na skalę przemysłową, takie jak diament, nanorurki węglowe i azotek galu.

Z kolei profesor Clare Grey z Wydziału Chemii Uniwersytetu Cambridge, będzie prowadzić działania zmierzające do wykorzystania grafenu w superkondensatorach i bateriach. Sukces tych badań mógłby zapewnić bardziej skuteczne magazynowanie energii w pojazdach elektrycznych, jak również zwiększenie możliwości energetycznych urządzeń osobistych, takich jak odtwarzacze MP3 czy telefony komórkowe.

źródło: University of Cambridge
zdjęcie: Andrea Ferrari - druk grafenowy

Powiązane treści
Pokrycie z grafenu może chronić i ogrzewać szyby
Nano Carbon rozpocznie produkcję arkuszy grafenu na folii miedzianej
Polska firma sprzedaje grafen
Rozmowa z dr. Zygmuntem Łuczyńskim, dyrektorem Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych
Opracowano użytkową formę ultralekkich przewodów z nanorurek węglowych
Nagroda Premiera za polską technologię grafenu
Germanan - cienka warstwa germanu zastąpi krzem w półprzewodnikach
Na Politechnice Gdańskiej ruszyło Centrum Nanotechnologii
W Cambridge stworzono mikroczip 3D
Unijny Grafenowy Projekt Flagowy z udziałem polskiego instytutu
Grafen posłuży do magazynowania wodoru
650 mln zł na dofinansowanie projektów wykorzystujących grafen
Polscy naukowcy znaleźli sposób na tanie wytwarzanie grafenu
NCBiR przeznaczy 60 mln zł na badania nad grafenem
ITME w światowej czołówce prac nad grafenem
Jak elektronicy mogą zarobić na grafenie?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów