Opracowano użytkową formę ultralekkich przewodów z nanorurek węglowych

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali sposób tworzenia mocnych i lekkich węglowych przewodów elektrycznych, które mogą zastąpić miedź. Przewody z nanorurek węglowych są 10 razy lżejsze i do 30 razy mocniejsze od miedzi. Są też odporne na korozję i mogą przenosić znacznie większy prąd. Ponadto straty dotyczące efektywności transmisji występujące przy wzroście temperatury są znacznie mniejsze niż w tradycyjnych przewodach miedzianych.

Posłuchaj
00:00

Przewody opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge mogą być łączone z przewodami metalowymi, co do tej pory nie było możliwe. Przybliża to perspektywę hybrydowych sieci energetycznych.

Nanorurki węglowe (CNT) są to bardzo cienkie, puste cylindry wykonane z atomów węgla. Należą do najmocniejszych znanych obecnie włókien, ale trudności w precyzyjnym sterowaniu ich właściwościami ograniczają ich praktyczne zastosowanie. Uniwersyteccy naukowcy osiągnęli niespotykany poziom kontroli właściwości CNT na dużą skalę. Umożliwia to wykorzystanie nanorurek w instalacjach elektrycznych.

Katalityczny proces ciągłej syntezy CNT został pierwotnie opracowany przez profesora Alan Windle z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Uniwersytetu Cambridge. Do zastosowań elektrycznych proces ten rozwinął dr Krzysztof Kozioł. Zespół doktora Kozioła opracował formę nanorurek, do których można lutować przewody węglowe i metalowe. Dzięki temu przewody węglowe mogą być włączone do systemów opartych na metalu.

Dr Krzysztof Kozioł i jego współpracownicy pracują teraz nad osiągnięciem poziomów przewodnictwa porównywalnych z miedzią. Celem prac jest przyspieszenie rozwoju komercyjnego okablowania węglowego. Zespół pracuje też nad nowymi sposobami przesyłania dużych mocy.

źródło: University of Cambridge

Powiązane treści
Nanorurki węglowe w tranzystorach pokonały krzem
Rynek nanorurek węglowych na drodze dynamicznego wzrostu
W Cambridge stworzono mikroczip 3D
Uniwersytet Cambridge otworzy Centrum Grafenu
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbudowali pierwsze w pełni węglowe ogniwo słoneczne
IBM ogłasza przełom w technologii nanorurek węglowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów